LIVECAM: Trio orlů bělohlavých hnízdí

Netradiční rodinka orlů bělohlavých (Haliaeetus leucocephalus) se skládá ze dvou samců pojmenovaných Valor I. a Valor II., samice jménem Starr a tří mláďat, která se vyklubala na přelomu března a dubna 2019.

LIVECAM: Rodinka dvou samců a jedné samice. © 2019 StewardsUMRR
Alternativní kamera – © 2019 StewardsUMRR

Navíc Starr už je druhou „manželkou“ v této zvláštní rodinné konstelaci. Nahradila původní zakladatelku Hope, která se ztratila po boji s dvojicí dalších orlů v roce 2017. Oba tátové tehdy společně mláďata úspěšně ubránili a vyvedli a loni si našli novou partnerku Starr.

First egg Trio Nest 2019

Stewardsumrr.org video of the first egg February 18, 2019

Zveřejnil(a) Stewards of the Upper Mississippi River Refuge dne Úterý 19. února 2019

První vejce v hnízdě. © 2019 StewardsUMRR

„Švédské trojky“ orlů nejsou úplně neznámé, podobné případy již byly zaznamenány (na Aljašce v roce 1977, v Minnesotě v roce 1983 a v Kalifornii v roce 1992). Toto trio je unikátní tím, že oba samci se samicí pářili a je tedy dost možné, že biologického potomka mají opravdu oba.

Hnízdo se nachází u přehrady Lock and Dam č. 13 na řece Mississippi na pomezí států Iowa a Illinois ve Spojených státech. Webkamera je pod správou ochranářské organizace Stewards of the Upper Mississippi River Refuge.

Jak to celé vzniklo

Původním párem byla samice Hope a samec Valor I. Ten nebyl moc dobrým partnerem, sezení na vejcích, krmení manželky ani mláďat nebral moc vážně. Hope si tedy našla jiného, nicméně Valor I. zůstal a dokonce se začal od svého „soka“ učit rodinným povinnostem.

Večer 24. března 2017 dva dospělí orli napadli hnízdo našeho tria. Útok trval déle než hodinu, video ukázalo dva dospělé orly bojující na zemi. Když se prach usadil, Hope byla pryč – zmizela bez stopy.

O dva dny později bylo hnízdo opět napadeno dvěma orly. „Valor I. a Valor II. odvážně bránili mláďata a zabránili tomu, aby útočící orli zabrali hnízdo,“ napsali ochranáři. „Každodenní útoky se objevovaly v průběhu dubna a občasné přelety ještě v květnu.“

Oba otcové mláďata ochránili a vychovali. Mladí orli na konci května 2017 vylétli z hnízda. Orlí samci zůstali i nadále spolu a v dalším roce si našli i novou mladou partnerku. Loni vyvedli společně jedno mládě.

Zdroj: Washington Post, ScienceAlert.com, Stewards of the Upper Mississippi River Refuge

(Zobrazeno celkem 489-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..