Cestujete rádi po zoologických zahradách, ale nemůžete tak často a tak daleko, jak byste si přáli? Je to sice jenom slabá náhrada skutečného zážitku, ale zase si to můžete užívat uvelebeni ve svém oblíbeném koutku nebo dokonce v práci během pracovní špičky. O čem je řeč? O úžasném fenoménu on-line přenosů z výběhů zoologických zahrad. Živé přenosy byly v poslední době zavedeny i v několika českých zoo. Pojďme se tedy na ně podívat.
Když se gorily poprvé odhalily
Každý Čech, který se životem zvířat v zoo zabývá, jistě dobře zná legendární projekt z produkce Českého rozhlasu Odhalení, kterému velel dnešní ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Kolem pražské gorilí rodiny vznikl skutečný fanklub, který napjatě sledoval každodenní dobrodružství gorily Moji (prvního mláděte gorily nížinné odchované v českých zoologických zahradách, které se v Praze narodilo 13. 12. 2004) a její tlupy. Projekt Odhalení skončil již před několika lety (archiv ZDE), ale ihned měl nástupce, a to projekt pražské zoo Pomáháme gorilám. Ten po několika letech ukončil přímé přenosy z pavilonu a dnes slouží jako zdroj informací o gorilách v zoo i přírodě a můžete na něm příběhy pražské skupiny sledovat prostřednictvím blogu a sestříhaných videí.
Přenosy z výběhů pražských slonů, žiraf i hrabáčů
Odhalení spustili vlnu zájmu o internetové vysílání z výběhů zvířat v českých zoologických zahradách, kterého se chopila především právě pražská zoologická zahrada. Dnes si můžete slušný kus této zoo prohlédnout právě prostřednictvím monitoru. Jedním z hlavních „taháků“ pražské zoo je pavilon slonů, který je nejdražší a největší stavbou v její historii. Kroky mnohých návštěvníků směřují mnohdy rovnou tam. Ale pražské slony je možné sledovat hned z několika kamer na těchto stránkách. Velmi oblíbené jsou také jedny ze symbolů exotiky – žirafy. Přenos z jejich výběhu se střídá s nočním vysíláním z expozice hrabáčů na této stránce, a to ve velice pěkné kvalitě.
Sledujte moravské medvědy a slony
Dost již bylo metropole, z křesla můžete sledovat dění i v brněnské zoo. Třeba tamní chov medvědů ledních, který je proslulý několika zdařilými odchovy. Přenos můžete najít vedle výhledu do expozice afrických kopytníků a kamčatských medvědů ZDE.
Zoo v Ostravě nabízí pohled do výběhů svých slonů. Zde se narodilo historicky první slůně českých zoologických zahrad a právě tady již rok ošetřovatelé upínají své úsilí k odchovu slůněte, které od narození odmítalo mléko od své matky.
V Zoo Plzeň zavítáme k hrošíkům
V neposlední řadě můžeme online zavítat do Plzně. Zoo nám na svých stránkách nabízí pohled do ložnic nosorožců indických, žiraf Rothschildových a hrošíků liberijských. U nosorožců a hrošíků můžete pozorovat matky s mláďaty. Zajímavé je, že v případě nosorožců byla webkamera nainstalovaná před porodem Manjuly, a tak zájemci mohli v přímém přenosu vyčkávat narození dnes již jeden a půl roku staré Marušky.
Severočeské zoo zaměřují kamery na tuleně
Zoo Ústí nad Labem nabízí webkamery dvě. První z kamer je umístěna poblíž horního vstupu do zoo. Monitoruje výběhy několika druhů antilop, jako jsou například nilgau pestrý či antilopa jelení. Kromě těchto můžeme ve výbězích spatřit také jeleny sika a supy himálajské. Druhá webkamera poskytuje přímý přenos z bazénu tuleňů obecných. Zde máme šanci sledovat každodenní život samce Juniora a jeho dvou společnic – starší Mary a mladé Zoly.
Tuleně můžete pozorovat i na webkameře Podkrušnohorského zooparku Chomutov. V bazénu se nachází skupinka tuleňů kuželozubých, jíž vládne dvaatřicetiletý samec Kašek. Jeho společnicemi jsou dvě samice, Kruope a Tomina.
Jak již padlo na začátku příspěvku, pozorování na monitoru se nedá dost dobře srovnávat s opravdovým setkáním se zvířaty. Jistě je ale tato forma prokrastinace, jak se dnes s oblibou říká, zajímavým zpestřením všedního dne.