Falabella – koňský trpaslík

Chtěli byste mít doma koně, ale bojíte se na něm jezdit? Velkého nezvládnete a neuživíte? A co kdyby vám šlápl na nohu? Kůň však nemusí nutně měřit v kohoutku přes 150 cm a vážit půl tuny. Podívejme se podrobněji na nejmenšího z nejmenších. Má velikost psa, ale koňská povaha i vzhled mu zůstaly.

Hřebec plemene falabella | Kredit: Karri Huhtanen, CC BY 2.0

Falabella je nejmenším plemenem koně na světě. Tyto koňské bonsaje měří v kohoutku méně než 80 cm a hmotností obvykle nepřesahují 30 kilogramů. Proporcemi a povahou se podobají „velkým“ koním a přes svůj malý vzrůst nejsou považovány za poníky. Patří do skupiny tzv. miniaturních koní, kam spadají i další koňská plemena se vzrůstem do 100 cm.

falabella kůň

Srovnání velikosti koně miniaturního s koněm normálního vzrůstu | Kredit: Pete Markham, CC BY-SA 2.0

falabella výstava

Záběr z výstavy miniaturních koní
Kredit: agriflanders, CC BY 2.0

Původ plemene falabella

Za předky falabel se považují jihoameričtí koně, kteří sem byli dovezeni z Evropy a v žilách jim koluje španělská krev. Vlivem podmínek i geografické izolovanosti se v Argentině začali objevovat koníci výrazně menšího vzrůstu. Bývalý žokej Patrick Newtall začal v roce 1868 s cíleným šlechtěním těchto zvířat a přikřižováním malých arabských koní i předků současného plemene Criollo do svých chovných linií.

Ve stopách Patricka pokračoval též jeho zeť Juan Falabella. Do španělsko-amerického chovu dále přimíchal krev malých poníků plemen welsh pony, shetland pony i koní plemene thoroughbred. Příbuzenské křížení mezi Juanovými zvířaty poté zafixovalo malý vzrůst a položilo základy na cestě k moderním falabellám. Nové plemeno zaregistroval ve 40. letech dvacátého století Julio C. Falabella a ustanovil plemenný standard falabel na výšce pod 100 cm. Velikost minikoní byla pozdějším chovem ještě snížena (na 76 cm v průměru).

O necelých 20 let později bylo 12 hřebců falabel dovezeno do USA, kde sloužili jako tažní koně u povozů vinařů a stali se předky chovu tohoto plemene ve Spojených státech. Roku 1977 se minikoně dostali prostřednictvím rodiny Fisherových také do parku s divokými zvířaty v Británii (Norfolk) a odtud posléze do dalších chovů v Evropě.

falabella

Lady a lord Fisherovi se svými falabellami, 1978 | Kredit: Lady Rosamund Fisher | Zdroj: falabellahorses.com

Charakteristika plemene

Kohoutková výška současných falabel se pohybuje od 71 do 86 cm, ač je zřejmé, že si někteří chovatelé potrpí na koníky co nejmenší. Podobně jako u extrémně malých psů (např. čivav) s sebou cílené snižování výšky v rámci plemene nese zdravotní rizika.

Thumbelina

Thumbelina („Malenka“), nejmenší žijící kůň na světě s výškou pouhých 43 cm, není pravá falabella. Jedná se o skutečného koňského trpaslíka se zkrácenýma nohama. Touto deformitou zástupci plemene falabella netrpí.

Stavba těla falabel spojuje znaky orientálních koní, například arabů, s poníky, což při pohledu do historie chovných zvířat nepřekvapí. Po španělských předcích zdědily falabely hladkou srst a subtilní tělesný rámec, po pony pevné kosti a střapatou hřívu. Nejčastější barvou falabel je hnědočervená, hnědá a černá, ale najdeme zde i skvrnité jedince, bělouše a varianty pinto či palomino. Hříbata falabel měří pouhých 30-56 cm a dospívají ve třech letech. Falabelly jsou milí temperamentní koníci s dobrým charakterem.

falabella

Maličká hříbata falabel působí dojmem, že je odnese silnější poryv větru. | Kredit: Ray Mumford, CC BY-SA 4.0

„Slepecký kůň“ a další využití

S ohledem na křehkou tělesnou stavbu není falabella určena k ježdění. Přihlédneme-li k celkové velikosti, byl by to podobný požadavek jako pokoušet se osedlat vychrtlého vlkodava. Chovatelé často běhají s koníky na vodítku „parkur“, který trochu připomíná psí agility. Minikoně mohou být použiti k zápřahu (utáhnou i dospělou osobu), jejich role je však především dekorativní. Falabelly mohou být rovněž cvičeny jako zvířata doprovázející lidi s handicapem (např. slepce), ale tento způsob využití koní je stále předmětem debat. Falabella má také zásluhy na poli vědeckém. Zástupci tohoto plemene byli prvními koňmi, u nichž se podařilo zrentgenovat vnitřní orgány – velkého koně totiž není možné dostat do záběru rentgenu a poníci mají zase velmi silnou kostru, která uložení vnitřností zastiňuje.

falabella

Falabelly v Irsku | Kredit: Karri Huhtanen, CC BY 2.0

Kůň jako mazlíček

Pokud byste chtěli chovat falabelly jako domácí mazlíčky, počítejte s investicí několika desítek tisíc korun do samotné koupě. Malí koně mají větší citlivost vůči chladu a nepřízni počasí, čemuž musí odpovídat chovné zařízení, stádová zvířata by navíc obecně neměla být chována o samotě. Falabellu můžete ustájit s výběhem na pastvinu či na malý dvorek. Ve druhém případě jí ale musíte zajistit dostatek pohybu. Na procházky s vámi může chodit jako pes a životem vás bude provázet podstatně delší dobu. Falabelly jsou totiž dlouhověké a 40 let života u nich není výjimkou.

Zdroje:

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..