Hoovere, vypadni!

Published by
Anděla Heřmánková

Máte pocit, že jen my, lidé, jsme schopni mluvit? Pak jste na velkém omylu. Možná vás napadne mluvící papoušek, ale světe div se, ještě nejsme doma. Seznamte se s Hooverem – mluvícím tuleněm!

George a Patric Swallowovi našli opuštěné tulení mládě na mořském pobřeží v nejsevernějším státu Nové Anglie, Maine, v roce 1971. Neměli to srdce ho jen tak ponechat neveselému osudu a rozhodli se, že se o malého tuleně sami postarají. První den, když ho přinesli domů, byl vystrašený a vůbec nechtěl nic jíst. Postupně se ale zotavoval a během času začal jíst více, než by možná bylo zdrávo. Z toho důvodu také dostal jméno Hoover – prostě a jednoduše, vysavač.

Hoover se sžívá s lidmi

Brzy už mu byla vana, ve které u svých pěstounů vyrůstal, příliš malá, a proto ho Swallowovi přemístili do bazénku za domem. Hoover si stále více zvykal na přítomnost lidí a byl z ní brzy tak nadšený, že se pomalu i jako člověk začal chovat. A dokonce zkoušel napodobovat lidskou řeč. Není divu. Jeho apetit byl pořád větší a větší a Swallowovi ho museli od zásob jídla pravidelně odhánět, protože jinak by snědl vše najednou. A tak Hoover slyšel větu „Hoover! Get out!“ opravdu velice často.

Stěhování do New England Aquarium

Když už si manželé nemohli dovolit obtížnou výchovu a stále náročnější starost o svého domácího mazlíčka, přenechali Hoovera s těžkým srdcem pracovníkům v bostonském New England Aquarium. Už na začátku George Swallow prohlásil, že má pocit, že by se Hoover mohl naučit mluvit. Nikdo tomu ale nevěřil.

Mluvící tuleň fascinuje návštěvníky i vědce

Velice záhy se však ukázalo, že to byla pravda. Hoover se stal slavným právě proto, že skutečně dokázal imitovat lidskou řeč. Škála jeho projevů nebyla nijak malá – hlubokým, chraplavým hlasem dokázal věrně napodobovat fráze jako „hello there“, „how are ya“, „get outta here“ nebo „Hoover“, všechny se silným bostonským přízvukem. Vědci dokonce díky němu začali zkoumat, jak je to s vokalizacemi u tuleňů obecně. Hoover odešel do tuleního nebe v roce 1985 a od té doby se mnoho zoologických zahrad pokoušelo o vychování dalšího takového zázraku. Zatím se to ale žádné z nich nepodařilo. Byl Hoover unikát? To zatím nevíme. V poslední době se však ukazuje, že k napodobování má sklony Hooverův vnuk Chacoda.

Poslechněte si Hoovera na vlastní uši a zkuste tam najít jednotlivá slova:

Hoover! Hoover, hey!

Hoover, hey! Get outta here!…

Zdroj:

Anděla Heřmánková

Mladá dívka s duší umělce, divadlem a přírodou navždy prokletý divoň. Tančí, píše, bloguje, jen tak se prochází venkem a vůbec dělá mnoho podivných věcí. Ale jinak je naprosto normální...

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago