Inteligence a komunikace

Jak psi rozumí lidské řeči?

Published by
Diana Vaško

Rozumí psi naší řeči? Ano, dokonce více, než si myslíme. Maďarští vědci zjistili, že psi rozeznávají jak jednotlivá slova, tak i jejich intonaci. Pro psa je ale důležité, když řekneme správné slovo správným tónem.

Pro výzkum se používala funkční magnetická rezonance. Kredit: FamilyDogProjet, Youtube

Mezi lidmi se traduje, že pes rozumí pouze intonaci našich slov, což jste jistě několikrát slyšeli, příp. jste měli možnost to zkusit na vlastním mazlíčkovi, kdy jste mu milým tónem říkali nevhodná slova a on nadšeně vrtěl ocáskem. Ale díky výzkumu psího mozku pomocí magnetické rezonance výzkumní pracovníci zjistili, že nám rozumí o dost více, než jsme jim původně přisuzovali. 

Jak probíhal pokus?

Border kolie patří k plemenům vhodným pro výcvik, hlídání i třeba agility. Kredit: Pixabay.com

V Budapešti na Univerzitě Loránda Eötvöse vycvičili 13 psů, především zlatých retrieverů a border kolií, aby seděli v fMRI skeneru, který má za úkol změřit mozkovou aktivitu psa. 

Prvním bodem bylo zaznamenání hlasu trenérky, která říkala různé věty s různým tónem hlasu. Nahráli několik pochvalných frází s pochvalnou i neutrální intonací hlasu. Dále pak použili různá slova a spojky, které neměly pro psy žádný význam. 

Psům pouštěli tyto nahrávky a měřili jejich mozkovou aktivitu. Výzkum ukázal, že psi zpracovávají slova a intonace v různých částech mozku, podobně jako my lidé. 

Výsledky byly převratné

Vědci uvedli, že zjištění byla velmi překvapivá. Levá hemisféra mozku (tu, kterou my lidé používáme ke zpracování jazyka, slov) byla aktivní v okamžiku, kdy psi slyšeli známá slova bez ohledu na jejich intonaci. Naopak tón vnímali pravou hemisférou stejně jako lidé. Tón hlasu se navíc zpracovával dříve, v subkortikálních oblastech, význam toho, co říká, později, v kortikálních oblastech.

Takzvané „centrum odměn“, které má pes v mozku, se aktivovalo v okamžiku, kdy byla spojena známá pochvalná fráze s pozitivní intonací hlasu. V reálu to znamená, že pes pochvale rozumí, ať jí řekneme jakkoli, ale věnuje jí pozornost pouze, pokud se řečena pochvalným tónem. 

Vědci tak zjistili, že zpracování řeči není doménou lidského pokolení, jak se původně myslelo. Hlavním výsledkem výzkumu tedy fakt, že psi dokáží rozlišovat různá slova, ale to, že rozlišují pro ně smysluplná a nesmyslná slova. Ale až spojením těch smysluplných s tónem dávajícím najevo emoce pro psa vzniká požadovaný význam.

Spojením slovní pochvaly s pozitivní intonací tak budete mít zaručenou psí pozornost a pes pak bude pochvalu vnímat jako odměnu. 

Zdroj: ScienceAlert, EurekaAlert

Diana Vaško

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago