Vzácný nosorožec uhynul v San Diegu

Nosorožec tuponosý severní (Ceratotherium simum cottoni) v přírodě vyhynul před deseti lety a s úmrtím samice Noly, chované v zoo v San Diegu, se přiblížil úplnému vyhubení.

Samice Nola byla jedna ze čtyř posledních nosorožců tuponosých severních. | Kredit: Jeffrey Keeton, CC BY 2.0

Samice Nola byla jedním z posledních nosorožců tuponosých severních. | Kredit: Jeffrey Keeton, CC BY 2.0

Jednačtyřicetiletá Nola byla jedním z posledních nosorožců tohoto druhu. Delší dobu trpěla zdravoními obtížemi spojenými se stářím, k nimž se nedávno přidala bakteriální infekce. Poté, co se v neděli 22. listopadu její stav výrazně zhoršíl, nakonec ošetřovatelé rozhodli o jejím utracení. Stalo se tak necelý rok po uhynutí jiného nosorožce chovaného v San Diegu – samce Angalifu, který zemřel stářím.

Nolino úmrtí je dalším krokem k vymazání celého druhu ze seznamu žijících zvířat. V současnosti už totiž žijí pouze tři nosorožci tuponosí severní, a to dvě samice a jeden samec v rezervaci Ol Pejeta Conservancy v Keni. Kalifornská zoo se ale snaží poddruh nosorožce zachránit pomocí shromažďování genetického materiálu pro případná umělá oplodnění samic příbuzných druhů.

Před sto lety bychom ve volné přírodě afrického kontinentu nalezli tisíce nosorožců tuponosých severních. Kvůli masivnímu pytláctví je dnes tento druh na pokraji vyhubení. V bezpečí nejsou ani další druhy nosorožců – jejich největší hrozbou zůstává člověk.

Zdroj:

(Zobrazeno celkem 391-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..