Jízda na slonovi nebo selfie s tygrem? Pozor na turistické atrakce, zvířata trpí

Mnoho turistů se během exotické dovolené nechá zlákat na neobvyklý zážitek se zvířaty. Co se tak projet na slonovi nebo se podívat na vystoupení delfínů? Na první pohled nevinné a zábavné počínání však často skrývá kruté praktiky. Zvířata jsou bita, týrána, nedostávají dostatek potravy nebo vody. Organizace World Animal Protection sestavila žebříček nejkrutějších zvířecích atrakcí.

Jízda na slonech

I sloni jsou divoká zvířata. A pokud při vození turistů vypadají neškodně, znamená to, že se jejich „trenérům“ podařilo zlomit divokou sloní duši. Aby se jim to podařilo, odebírají matkám už velmi malá slůňata. Ta pak absolvují trénink známý pod pojmem „the crush“. Během něj jsou sloni biti, lidé jim odpírají vodu i jídlo. Kdykoli se mládě upoutané na řetězu projeví, majitel ho praští po hlavě kovovým hrotem. Ani po absolvování tréninku sloní utrpení nekončí. Pokud zrovna sloni nebaví turisty, bývají spoutáni řetězy a odděleni od ostatních.

Turisté vypadají šťastně. Sloni už moc ne. | Zdroj: Wikimedia Commons

Fotografování s tygry

Toužíte po fotce s roztomilým mládětem tygra? Uvědomte si, že kvůli tomu lidé odebírají koťata od matek předčasně. Podobně jako slony pak i tyty šelmy týrají, aby je donutili zkrotnout. Protože si však majitelé nikdy nemohou být jistí absolutní bezpečností, často se uchylují k draktickému vytrhávání zubů nebo řezání drápů. Problém s týráním tygrů hodně otřásá Thajskem. World Animal Protection zaznamenala 17 sídel tygřích atrakcí se zhruba 830 zvířaty. Loni se dokonce objevila zpráva, že jeden z nejznámějších turistických tygřích chrámů obchoduje s částmi těl tygřích koťat. Objekt byl po skandálu naštěstí uzavřen, mnoho dalších však čiinost stále vykonává.

Chození se lvy

Praktika, která je typická hlavně pro země severní Afriky, také začíná brzkým odebráním mláděte od matky. Kotě separují asi v jednom měsíci jeho věku. S lvíčaty se turisté mohou mazlit a fotografovat. Když zvířata vyrostou, ale jsou ještě dostatečně mladá na to, aby se násilím dala „ochočit“, jejich majitelé je trénují na chození s turisty. Návštěvníci se během tohoto zážitku procházejí po přírodě za doprovodu krotkých divokých zvířat.

Chování želv

Jedním z dalších lákadel pro turisty jsou mořské želvy. Některá střediska nabízejí lidem, aby si tato zvířata pochovali nebo pohladili. To ale znamená, že se želvy musí tísnit v malých bazéncích se sladkou vodou a bez odpovídající potravy. Násilný kontakt s člověkem jim rozhodně není příjemný. Není výjimkou, že turista náhodou želvu upustí – zvíře se tak může ošklivě zranit, například si zlomit krunýř.

Představení s delfíny

Zdánlivě šťastní a bezstarostní delfíny si před zraky diváků hrají s míči a předvádějí akrobatické kousky. Tato inteligentní zvířata ale v zajetí trpí. Celý život stráví v malém bazénu, což je pro ně zcela nepřirozené. Podle World Animal Protection pracují delfíni bez přestávky i 12 hodin denně. Lidé delfíny pro tato představení často získávají ve volné přírodě. Pronásledují je na člunech a chytají do sítí. Pro mnoho zvířat je to tak obrovský stres, že zemřou během přepravy do určené destinace.

Delfíni musejí předvádět neuvěřitelné kousky. | Zdroj: Flickr.com

Co s tím?

Řešením by samozřejmě mohly být zákony, které by upravily podmínky chování ke zvířatům. Vzhledem k tomu, že jejich dodržování ale často není vláda schopná zaručit, je nejúčinnější metodou prostě podobné atrakce přestat navštěvovat. Pokud o ně nebude zájem, majitelé ukončí provoz. Místo podobných krutých atrakcích můžete zvířata poznávat v jejich přirozeném prostředí – místo toho, abyste si mořské želvy pochovali u bazénu, můžete je jít sledovat, jak v noci kladou vejce. Bude to o dost krásnější zážitek, bez bolesti, bez krutosti.

Zdroje: World Animal Protection, Aktuálně.cz, Africageographic.com

(Zobrazeno celkem 452-krát, 1 zobrazení dnes)
Share