Jeden ze 150 žijících papoušků kakapo sovích (Strigops habroptila), dokonce oficiální novozélandský ptačí velvyslanec pro ochranu přírody a známá mediální hvězda Sirocco byl nalezen po dvouletém „schovávání“ na domovském ostrově.
Dva roky mimo dohled radiolokátorů a tedy i rangerů, kteří s jejich pomocí sledují všechny žijící papoušky kakapo, strávil nejslavnější z nich: kakapo Sirocco. Vina za jeho zmizení padá na nefunkční radiolokátor, který měl připevněn na zádech.
Sirocco se vylíhl z vajíčka 23. března 1997, letos tedy oslaví 21. narozeniny, když oslavu těch kulatých minulý rok zmeškal. Ve věku tří týdnů onemocněl respirační infekcí a musel být odchován uměle lidmi. Ty také považuje za svůj druh – včetně páření, jak předvedl na slavném videu s britským moderátorem Stephenem Fryem a zoologem Markem Carwadinem při natáčení přírodopisného dokumentu o kakapech.
Ochranáři se pokoušeli již dříve Sirocca vypustit a přimět ho tak ke kontaktu se svým vlastním druhem. Přece jen, každý kakapo je nesmírně cenný, a měl by přispět k zachování svého druhu. „V minulosti jsme ho několikrát dali do tašky a vypustili někde dál na ostrově, ale pokaždé se vrátil do stanice dřív než my,“ říká Deidre Vercoe, výkonná ředitelka týmu pro kakapy a takahe novozélandského ministerstva pro ochranu přírody, která zná Sirocca od jeho 3 měsíců.
Samci kakapů si obvykle v zemi hloubí prohlubně během hnízdní sezóny a v nich vydávají hlasité zvuky“BUM“, aby přilákali samičky. „Sirocco v této době číhával na zemi u cesty mezi chýší rangerů a záchody, protože to bylo nejrušnější místo v noci. „Bylo docela děsivé ucítit najednou na noze rozdováděného tříkilového papoucha, který se na vás pokouší vyšplhat,“ dodává Deidre.
Naděje, že by během dvouleté dovolené Sirocco změnil svou orientaci z lidí na své biologické družky, ale vzala za své hned při novém setkání s rangery:
Hlavní ale je, že Sirocco žije a jeho příběh tedy pokračuje. Zatím zůstává na ostrově, kde budou ochranáři vyhodnocovat jeho zdravotní stav a změnu jeho chování k lidem. Až poté začnou – spolu s ním, samozřejmě – plánovat jeho další program.
Ani letos bohužel kakapové nehnízdí. Poslední velmi úspěšná hnízdní sezóna byla v roce 2016, tehdy se vylíhlo 30 mláďat. Naděje ale pro příští léto, tj. naši zimu, je snad velká.
Zdroj: Department of Conservation NZ, Newshub.co.nz, NZHerald.co.nz
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…