Kakapo Sirocco se našel!

Jeden ze 150 žijících papoušků kakapo sovích (Strigops habroptila), dokonce oficiální novozélandský ptačí velvyslanec pro ochranu přírody a známá mediální hvězda Sirocco byl nalezen po dvouletém „schovávání“ na domovském ostrově. 

Dva roky mimo dohled radiolokátorů a tedy i rangerů, kteří s jejich pomocí sledují všechny žijící papoušky kakapo, strávil nejslavnější z nich: kakapo Sirocco. Vina za jeho zmizení padá na nefunkční radiolokátor, který měl připevněn na zádech.

Sirocco letos oslaví 21 let

Sirocco se vylíhl z vajíčka 23. března 1997, letos tedy oslaví 21. narozeniny, když oslavu těch kulatých minulý rok zmeškal. Ve věku tří týdnů onemocněl respirační infekcí a musel být odchován uměle lidmi. Ty také považuje za svůj druh – včetně páření, jak předvedl na slavném videu s britským moderátorem Stephenem Fryem a zoologem Markem Carwadinem při natáčení přírodopisného dokumentu o kakapech.

Sirocco ve věku 14 dní

Sirocco ve věku 14 dní | Kredit: DOC New Zealand

Ochranáři se pokoušeli již dříve Sirocca vypustit a přimět ho tak ke kontaktu se svým vlastním druhem. Přece jen, každý kakapo je nesmírně cenný, a měl by přispět k zachování svého druhu. „V minulosti jsme ho několikrát dali do tašky a vypustili někde dál na ostrově, ale pokaždé se vrátil do stanice dřív než my,“ říká Deidre Vercoe, výkonná ředitelka týmu pro kakapy a takahe novozélandského ministerstva pro ochranu přírody, která zná Sirocca od jeho 3 měsíců.

Samci kakapů si obvykle v zemi hloubí prohlubně během hnízdní sezóny a v nich vydávají hlasité zvuky“BUM“, aby přilákali samičky. „Sirocco v této době číhával na zemi u cesty mezi chýší rangerů a záchody, protože to bylo nejrušnější místo v noci. „Bylo docela děsivé ucítit najednou na noze rozdováděného tříkilového papoucha, který se na vás pokouší vyšplhat,“ dodává Deidre.

Naděje, že by během dvouleté dovolené Sirocco změnil svou orientaci z lidí na své biologické družky, ale vzala za své hned při novém setkání s rangery:

Hlavní ale je, že Sirocco žije a jeho příběh tedy pokračuje. Zatím zůstává na ostrově, kde budou ochranáři vyhodnocovat jeho zdravotní stav a změnu jeho chování k lidem. Až poté začnou – spolu s ním, samozřejmě – plánovat jeho další program.

Ani letos bohužel kakapové nehnízdí. Poslední velmi úspěšná hnízdní sezóna byla v roce 2016, tehdy se vylíhlo 30 mláďat. Naděje ale pro příští léto, tj. naši zimu, je snad velká.

Zdroj: Department of Conservation NZNewshub.co.nz, NZHerald.co.nz

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..