Kakapové hnízdí!

Kriticky ohrožení kakapové soví (Strigops habroptila) se naplno vrhli do hnízdní sezóny, která by mohla výrazně rozšířit počet žijících 125 jedinců. K dnešku jsou potvrzena tři hnízda a čtyři vejce, pářilo se zatím 14 samic. První mláďata tak mohou být za měsíc.

kakapové hnízdí

Za měsíc by se malí kakapové měli začít líhnout. | Kredit: © Dept. od Conservation, New Zealand

Na dvou vejcích už sedí samička Pearl na ostrově Codfish Island (Tresčí ostrov), další dvě snesla sedmnáctiletá Kuia na ostrově Anchor Island (Kotevní ostrov), která je geneticky velmi cenná. Je přímým potomkem samce Richarda Henryho, který byl jako jeden z mála odchycen v oblasti Fiordlandu a liší se tak geneticky od většiny populace původem ze Stewartova ostrova. Pářila se již i pětiletá samička Waa, což je vzhledem k věku dožití kakapů až sto let poměrně neobvyklé.

kakapo Sirocco

Daryl Eason s ručně odchovaným Siroccem před 19 lety
Kredit: Dept. of Conservation, NZ – CC BY 3.0

Problémem může být vysoká míra neoplodněných vajec, která se pohybuje vzhledem k mládí hnízdících kakapů a jejich časté příbuznosti kolem 50 %. Inkubace vajíček trvá u kakapů 30 dní, kolik vajec je oplodněných budeme díky monitoringu vědět dříve.

Novozélandští záchranáři budou podle Daryla Easona, experta na umělý odchov kakapů, vejce zřejmě částečně matkám odebírat a inkubovat je uměle, stává se totiž, že nezkušená samice vejce při hnízdění poškodí.

Takto před dvěma lety odchovali z náplastmi opraveného vejce zdravého malého kakapa. Vždy, když to je možné, však biologové vrací vylíhlé mládě vlastní nebo náhradní matce, aby se nefixovalo na člověka.

Vědci chtějí úspěšnost hnízdění kakapů dále podpořit nabídkou potravních doplňků ve formě obohacených granulí vyrobených z dýně, pokračuje také program umělého oplodňování s cílem zvýšit procento oplodněných vajec a zlepšit genetickou rozmanitost malé kakapí populace.

Líhnutí malého kakapa v roce 2011:

Letošní hnízdní sezóna by mohla být rekordní, předpokládá se až patnáct hnízd, především díky hojnosti plodů stromu rimu (Dacrydium cupressinum) z čeledi nohoplodovitých, který podle nejnovějších výzkumů dodává k hnízdění potřebný vápník a vitamín D. Každé úspěšně odchované mládě bude cenným přírůstkem vyhynutím ohroženému druhu.

Zdroj: Kakapo Recovery

(Zobrazeno celkem 802-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..