Koně jsou zvířata od přírody krásná a svezení na jejich hřbetě láká nejednoho milovníka přírody. Možná vás i napadlo, že byste jednou chtěli vlastnit „toho svého“. Ale, lidově řečeno, máte na to? Počítáte s ustájením, stravou, veterinou i kováním? Zkusme si vyčíslit, na kolik peněz nás takový koníček přijde… včetně průběžných nákladů.
Úvodem podotýkám, že toto není článek pro zkušené „koňáky“, jimž se na pastvinách za domem prohání koňské stádo. Stejně tak není jeho účelem být naprosto přesný v uváděných sumách, neboť jde o úkol zjevně nemožný. Někdo umí sehnat seno ve velkém objemu se slevou, jiný má strýčka podkováře či ušetří díky vlastním pozemkům a studně. Jinému zase nezbude než ustájit koně v blízkosti Prahy – a ceny hned raketově vylétnou. Zkusme se proto podívat na zlatou střední cestu a přiblížit finanční nákladnost živého koníčka lidem, kteří o této radosti zatím pouze sní.
Pořizovací cena – špička ledovce
Koupě rekreačního koně je na první pohled poměrně velký jednorázový finanční výdaj. Přesto se, vzhledem k nákladům, které kůň bude stát svého majitele po zbytek života, jedná o částku skoro směšnou.
Odstavené hříbě českého teplokrevníka lze pořídit za 10–20 000 korun. Dospělého přiježděného staršího koně, například po zranění, které ale nebrání rekreačnímu využití, seženeme v částce 20–90 000 Kč. Obvykle platí, že čím lepší (ovladatelnější, pohodlnější, exteriérově hezčí…) kůň bude, tím vyšší cenu zaplatíme.
Levná koupě s sebou může nést riziko v podobě zvířete zatíženého zdravotními problémy, případně koně s pro jezdce nebezpečnými povahovými vlastnostmi (vysoká lekavost, agresivita, zlozvyky). Rozhodně s sebou k výběru čtyřnohých kandidátů přiberme též dva zkušené lidi od koní a nejlépe ještě veterináře. Možná nás tento doprovod bude stát několik tisícovek, prodělat však v případě špatné koupě můžeme mnohem více!
Není též vhodné pořizovat hříbě, nebudeme-li na jeho výcvik stačit. Pokud nás bude zajímat původ (rodokmen) koně a jeho budoucí i současná sportovní kariéra, budeme muset uvolnit částku významně vyšší. Velmi kvalitní hříbě do sportu může stát klidně přes 50 000 Kč (neobsednuté). Částka za přiježděného nadějného koně s dobrými výsledky a zajímavým rodokmenem obvykle přesahuje 100 000 korun, dosáhnout ale může i víc než půl milionu korun.
Doprovodné investice
Krom samotného koně potřebujeme též nezbytné vybavení. Základní sedlo s dečkou pořídíme mezi 3 500–20 000 korunami (může být i z druhé ruky, musí však koni dobře padnout!), uzdečka, lonž, ohlávky a vodítka se při troše snahy vejdou do 2 500 Kč, raději však počítejme více. Sadu chráničů na nohy seženeme za 1 000–2 000 korun. Pravděpodobně budeme též potřebovat několik dek (zimní, pláštěnku a fleecovou odpocovací deku), případně síťovku proti hmyzu. Počítejme opět tak 1 000–2 000 Kč za kus.
Některé prvky výbavy mají životnost omezenou na několik let a musíme je průběžně doplňovat. Majitelé koní ale ve skutečnosti za všemožné doplňky do výbavy pro své miláčky utrácejí vždy podstatně více, než by byli sami sobě ochotni přiznat.
Je tedy třeba očekávat, že jednorázový výdej spojený s nákupem koně vyjde budoucího majitele přibližně na 50–100 000 korun. Může být však také násobně vyšší.
V příštím díle článku se zaměříme na koňské výdaje průběžné. Povíme si, kolik nás bude provoz koně každý měsíc stát, i když na něj třeba vůbec nesedneme. Zaměříme se i na to, jaký je rozdíl mezi ustájením v nájemní stáji a ve vlastním. A která cesta by právě pro vás mohla být ta lepší.
Kolik stojí koňský „provoz“ se dozvíte v příštím díle: