Koťatům tygra malajského to sluší

Dvě mláďata kriticky ohroženého tygra malajského, která se v Zoo Praha narodila v říjnu minulého roku,se mají čile k světu. Jsou tak nadějí pro poddruh tygra domovem na Malajském poloostrově, kde jich ve volné přírodě zbývá už jen kolem 250 žijících jedinců.

Tygří koťata se narodila v Praze na začátku loňského října a mají se k světu. Podzim a zimu strávila pod střechou, nyní už je můžeme vidět venku, před jejich obydlím. Pobíhají, hrají si, kočkují se …a rostou. Zatímco v únoru to byla roztomilá koťátka velikosti statného kocoura, tak dnes už to jsou šelmy. Rostou, rostou, ale jsou pořád hravá a roztomilá.

Tygr malajský Zoo Praha

Foto: © Jiří Churaň, ZOO Magazín

Tygr malajský Zoo Praha

Foto: © Jiří Churaň, ZOO Magazín

Malý tygřík malajský Bulan dnes váží asi 21 kg, jeho sestřička Vanita něco málo přes 19 kg. Jejich maminka Banya s nimi tráví spoustu času, stará se o ně, mazlí se s nimi, hlídá je neustále. Každému, kdo viděl jak ostražitě prozkoumává terén předtím, než na něj vypustí svoje děti, je jasné, že ten, kdo by se k nim pokusil přiblížit, ten by se asi se zlou potázal. Prostě skvělá, trpělivá a přece ochraňující maminka.

Jenom jedna věc nám tu chybí do obrazu dokonalé harmonické rodiny, táta. Jejich otec Johann totiž bydlí odděleně. Ráno jsem ho viděl, jak netrpělivě čekal venku, přecházel tam a zase zpátky, tam a zase zpátky, vypadal jako rozvedený otec, který čeká na povolené setkání s dětmi. …  Ale ten den to nevyšlo.

Jde o skutečné kočky, jak říkají Angličané „big cats“, ne ladajaké. Jsou to kočky jedinečné – jediná mláďata tygra malajského v současné Evropě a zároveň naděje pro druh, který vymírá. A vymírá i proto, že prý má v sobě magickou moc, kterou si někteří lidé musí dopřát ve formě sušených a rozemletých kousků tygra.

Jiří Churaň

(Zobrazeno celkem 199-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..