Již od roku 2008 máme možnost sledovat hnízdění výra velkého (Bubo bubo) v přímém přenosu. Kamera se nachází ve skalách nad údolím řeky Ahr v západním Německu. Od 10. do 16. března nakladla samice Lotte tři vejce, z nichž se v polovině dubna vylíhla tři mláďata. Nejmladší z nich bohužel nepřežilo, ale ze dvou zbývajících vyrostli velcí a zdraví mladí výři.
Samička Lotte podle všeho před hnízděním změnila partnera – starého Heinzela vystřídal nový Leo. Heinzelův osud je nejasný – na kameru ovšem nikdy nebyla zachycena konfrontace dvou samců. Co se týče Lea, jedná se o kroužkovaného samečka, jehož číslo poukazuje na rok 2013 nebo 2014 a jižní část Severního Porýní-Vestfálska.
Mezi 13. a 18. dubnem se Lotte vylíhla tři mláďata. Již 21. dubna ale bohužel bylo zřejmé, že nejmladší výře nepřežilo – mělo mezi většími a dravějšími sourozenci horší pozici v získávání potravy a je také možné, že od začátku bylo o něco slabší. Matka poté jeho tělem nakrmila zbylé dva potomky.
Obě přeživší mláďata však prospívala velmi dobře, v jejich krmení se střídala matka Lotte i otec Leo. Když byla výřata měsíc stará, dokázala již rozcupovat ulovenou kořist sama a také pilně procvičovala rostoucí křídla.
A jak je to s výry dnes? V pátek 11. června starší sourozenec vylétl z hnízda. A i mladší se objevuje před kamerou sporadicky. Oba mladí výři dokončují opeřování a brzy již budou zcela soběstační. Nezbývá než oběma sovám popřát hodně štěstí v životě ve volné přírodě.
Ačkoli se již s výry budeme muset rozloučit, stále je možné se podívat na YouTube kanál se záznamy z předchozích let. V roce 2012 Lotte vyvedla tři mláďata.
Výr velký může být díky zdroji infračerveného záření pozorován i v noci:
Zdroj:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…