LIVECAM: Výr velký v Německu

Již od roku 2008 máme možnost sledovat hnízdění výra velkého (Bubo bubo) v přímém přenosu. Kamera se nachází ve skalách nad údolím řeky Ahr v západním Německu. Od 10. do 16. března nakladla samice Lotte tři vejce, z nichž se v polovině dubna vylíhla tři mláďata. Nejmladší z nich bohužel nepřežilo, ale ze dvou zbývajících vyrostli velcí a zdraví mladí výři.

Samička Lotte podle všeho před hnízděním změnila partnera – starého Heinzela vystřídal nový Leo. Heinzelův osud je nejasný – na kameru ovšem nikdy nebyla zachycena konfrontace dvou samců. Co se týče Lea, jedná se o kroužkovaného samečka, jehož číslo poukazuje na rok 2013 nebo 2014 a jižní část Severního Porýní-Vestfálska.

výr velký

Lotte sedí na vejcích. | Kredit: SWR-Uhu-Cam

Od líhnutí po vylétnutí z hnízda

Mezi 13. a 18. dubnem se Lotte vylíhla tři mláďata. Již 21. dubna ale bohužel bylo zřejmé, že nejmladší výře nepřežilo – mělo mezi většími a dravějšími sourozenci horší pozici v získávání potravy a je také možné, že od začátku bylo o něco slabší. Matka poté jeho tělem nakrmila zbylé dva potomky.

Přeživší mláďata výra velkého, 29. dubna 2015 | Kredit: SWR-Uhu-Cam

Obě přeživší mláďata však prospívala velmi dobře, v jejich krmení se střídala matka Lotte i otec Leo. Když byla výřata měsíc stará, dokázala již rozcupovat ulovenou kořist sama a také pilně procvičovala rostoucí křídla.

Měsíc stará mláďata se již chtěla krmit sama. | Kredit: SWR-Uhu-Cam

Mladí výři si každý den procvičovali křídla. | Kredit: SWR-Uhu-Cam

A jak je to s výry dnes? V pátek 11. června starší sourozenec vylétl z hnízda. A i mladší se objevuje před kamerou sporadicky. Oba mladí výři dokončují opeřování a brzy již budou zcela soběstační. Nezbývá než oběma sovám popřát hodně štěstí v životě ve volné přírodě.

10. 6. byla obě výřata v hnízdě. O den později už měl mladší výr hnízdo pro sebe. | Kredit: SWR-Uhu-Cam

Brzy vylétne z hnízda i mladší ze sourozenců. | Kredit: SWR-Uhu-Cam

Brzy vylétne z hnízda i mladší ze sourozenců. | Kredit: SWR-Uhu-Cam

Ačkoli se již s výry budeme muset rozloučit, stále je možné se podívat na YouTube kanál se záznamy z předchozích let. V roce 2012 Lotte vyvedla tři mláďata.

Výr velký může být díky zdroji infračerveného záření pozorován i v noci:

Zdroj:

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..