Loví vaše kočka ptáky? Pořiďte jí „bryndák“

U nás o něm nejspíš jakživ nikdo neslyšel, v Americe jsou však kočičí „bryndáky“ docela v kurzu. Pojďme se podrobněji podívat na vynález, jemuž zástupci ptačí fauny tleskají křidýlky vstoje. Prodává se pod značkou CatBib.

kočka

Ptáky považuje většina koček za lákavé poletující sousto.

Lovecké pudy potlačit nelze

Kočka i po tisíciletích domestikace zůstala šelmou. Na gauči vypadá neškodně a šťavnaté masové „taštičky“ do sebe láduje s nedbalou elegancí. Pokud však pokojového tygra pustíme na chvíli z dohledu, stává se z něj neřízená střela. Instinkty ožívají naplno a kočka loví, co se kde pohne. Myši, hraboše… ale třeba i veverky, žáby, slepýše a hady. A také desítky druhů ptáků. Statut ochrany konkrétních zpěváčků jí je u ocasu a s pyšným výrazem skládá popravené opeřence na práh majitelům, aby se pochlubila, jak je šikovná. Nejlepší lovci zvládnou pochytat klidně desítky zvířat měsíčně, méně nároční se spokojí s několika kousky ročně. Při vynásobení těchto čísel počtem venkovních koček se však celková suma úlovků jen v Česku počítá na miliony. Chlupatí mazlíčci jsou navíc obvykle v perfektní kondici – neloví z hladu, ale čistě pro zábavu.

kočka

Dobře živené domácí kočky loví pro zábavu. Ročně jim padnou za oběť miliony ptáků.
Kredit: James West, CC BY-SA 2.0

kočka

Úbytek holubů ve městech by asi nikomu příliš nevadil. Kočky však seznam chráněných druhů nestudují a loví, co jim vletí do cesty.

„Indoor“, nebo rolničku?

Dosud se doporučovaly dvě možnosti, kterak kočičí genocidě drobných obratlovců zamezit – zkusit mickám na krk pověsit obojek s rolničkou či vlastní kočku ven vůbec nepouštět. Zatímco první varianta bohužel velké výsledky nepřináší, druhá je perfektní – pokud se ovšem smíříme s doživotním uvězněním kočky v domě či bytu. Na vesnici navíc kočka na samotce poněkud neplní svůj hlavní účel hlodavčí policie a myši tak mají pré.

Testy potvrzují účinnost

Již před poměrně dlouhou dobou (kolem roku 2007) se po pilotních testech dostal na americký trh produkt prodávaný jako „CatBib“, tedy doslova kočičí bryndák. Název přesně odpovídá výrobku včetně nepříliš zvukomalebné podoby českého slova. Trojúhelník či obdélník z lehké syntetické látky je připevněn vpředu na obojku, jako by kočka právě odběhla od baštění pacholíku. Podle dosud provedených studií je však tato nepříliš estetická záležitost překvapivě funkční. Zatímco v případě zemních obratlovců redukuje počet úlovků koček nejvýš o polovinu, v případě ptáků klesá kočičí úspěšnost o více než 80 procent. A to už je výsledek, který za úvahu stojí.

kočka

Bryndák kočce brání v perfektní koordinaci pohybů nutné při lovu ptáků. | Kredit: Leigh Kesler, CC BY-SA 2.0

Kočka s „bryndákem“ | Kredit: Cat Goods

Jak kočičí bryndák funguje?

Kočky přitom s bryndákem mohou provádět všechny další běžné aktivity – olizovat se, odpočívat, lézt na stromy, prát se s konkurenty i utíkat sprintem před psem. Trojúhelník látky totiž kočce skutečně překáží pouze u přesné koordinace pohybů, která je při lovu nezbytná. Zatímco malé savce loví kočky obvykle číháním a skokem (což se jim poměrně slušně daří i s látkovým omezovačem), útok na zpěváčka je pohybově náročnější. Často také vyžaduje plížení, které nejspíš kočkám s bryndákem příliš nejde. Není však pochyb, jak hluboce musí být nošením bryndáku uražena kočičí důstojnost – takového pokoření, jako je omezení loveckých schopností, se kočkám ze strany lidí už dlouho nedostalo.

Opačná stránka věci

Na stránkách výrobce i prodejců najdeme na kočičí bryndák samé pochvalné ódy. Produkt se zaštiťuje i mnoha studiemi, které jeho funkčnost potvrzují. Stojí však za to prohlédnout také uživatelské recenze na Amazonu. Z pěti hvězdiček je produkt v průměru hodnocen třemi. Spokojení majitelé (dávají pětky) svorně píšou, jak byl u jejich mazlíčků problém s lovením ptáků zcela vyřešen a kočky si na bryndák bez problémů zvykly. Věnujme tedy prostor spíše názorům negativním:

kočka

Při tomto loveckém pokusu kočičí bryndák ptáčka nezachránil. Nic není stoprocentní.
Kredit: Will Keightley, CC BY-SA 2.0

V nejhorším případě si kočka bryndák z krku stáhla a nebezpečně se do něj zamotala. Šlo ale nejspíš o ojedinělou zkušenost – bryndák by navíc měl být připojen speciálním obojkem s gumou, z něhož se může kočka při uvíznutí vyvléknout. Další uživatelé poukazují na vysokou cenu za „kousek hadru“ (cca 12-15 dolarů, tedy něco přes 300 korun) a stěžují si, že kočky bryndáky poměrně často ztrácejí. Některé kočky se s bryndákem obtížně srovnávají psychicky – pohybují se trhaně a stále zkoušejí látku sundat. Pro někoho je bryndák bezcenný, neboť se jeho mazlíček specializuje na kořist pozemní a lov se mu daří i nadále. Pokud však máme kočku zaměřenou především na ptáky, může stát bryndák za vyzkoušení – a rozhodně se hodí být o této pomůcce informován. Na našem trhu jsem kočičí bryndáky dosud nepotkala, zájemci se tedy musejí obracet na zahraniční prodejce. Než CatBib rychle odbudeme mávnutím ruky a kyselou poznámkou o „zahraničních pitomostech“, měli bychom si uvědomit, že může být pro některé kočičí majitele jedinou volbu. Jsou takoví, kteří se rozhodovali, zda svoji ptačilovku „jen“ omezit bryndákem, či natrvalo zavřít doma. A dovolím si tvrdit, že zachovaná svoboda venkovním kočkám za trochu potupy pořád ještě stojí.

Pro zájemce přikládáme odkazy na e-shopy, kde je možné získat další informace o kočičích „bryndácích“ a případně je i pro svou kočku pořídit: Amazon.co.uk a Cat Goods (oba v angličtině).

Zdroje: catgoods.com, Amazon.co.uk

(Zobrazeno celkem 4 045-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

4 comments on “Loví vaše kočka ptáky? Pořiďte jí „bryndák“

 1. gfrdtg

  cože? nezbláznily jste se? kočka by měla lovit ptáky je to přirozený zabiják a nemužete ji v tom jen ak zabranovat, kočky musí lovit ptáky

  Reply
 2. Josef Rajnis

  Setkali jste se nekdy s kockou, ktera vyluzuje zvuky podobne ptacimu piskani? Nase kocka v podstate vabi ptaky a uspesne je chyta.

  Reply
  1. Robert Kostner

   Osobně ne. Podařilo by se Vám to nějak natočit? Třeba mobilem… 🙂

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..