Mohou ryby trpět mořskou nemocí?

Published by
Markéta Šmalcová

Otázka už nezní tak podivně, když si uvědomíme, že mořská nemoc nemá s mořem nic společného. Lidé i některá zvířata tímto nepříjemným stavem trpí nejen na lodích, ale také při jízdě autem nebo při létání.

Tlamovec Protomelas taeniolatus z čeledi Cichlidae | Kredit: Nicole Kasper, CC BY 2.0

Co je to vlastně „mořská nemoc“?

Správné pojmenování této nepříjemnosti vystihuje spíše označení „nemoc z pohybu“ nebo „kinetóza“. Obzvlášť nevolno pak bývá při tzv. parabolickém letu, neboli letu, který slouží k vytvoření stavu beztíže, jehož hlavním využitím je trénink kosmonautů nebo vědecký výzkum.

Cichlidy ve vesmíru

Německý zoolog, gravitační biolog a neurolog Reinhold Hilbig z univerzity v Hohenheimu vystavil tomuto parabolickému letu vrubozubcovité ryby (česky známe také jako cichlidy). Jedná se o krásný druh ryb z čeledi ostnoploutvých paprskoploutvých. Pro svůj výzkum si biolog a jeho tým vybral tyto ryby záměrně, protože mají velmi podobnou stavbu vnitřního ucha jako lidé. Jeho tým vyslal raketou 49 těchto ryb v malém akváriu do vesmíru. Po nevšedním zážitku se cichlidy v pořádku vrátily zpět na zem, kde byly podrobeny zkoumání následků náročného letu.

Tlamovec modrožlutý | Kredit: Henning Braun, CC BY 2.0

Vnitřní ucho odpovídá za sluch i rovnováhu

Vnitřní ucho není důležité jen kvůli sluchu, ale pomáhá také udržovat rovnováhu, která úzce souvisí s „mořskou nemocí“. Ačkoliv přesný mechanizmus není úplně znám, dochází k „nemoci z pohybu“ tehdy, když oči vysílají mozku jiné signály než právě orgán vnitřního ucha odpovídající za rovnováhu: tím dochází ke zmatení a nevolnosti. Nejčastějším projevem bývá závrať, malátnost, zvracení a bolest hlavy.

Stáří ryby se určuje podle počtu letokruhů na otolitech. | Kredit: Vanessa von Biela/USGS, CC BY-SA 3.0

Ve vnitřním uchu se nacházejí malé krystalky, které dráždí smyslové buňky podle aktuální polohy hlavy. Tím vnímáme, kde je nahoře a kde dole. Při stavu beztíže se tento orientační smysl ztrácí. Také některé ryby z Hilbigova pokusu byly tak rozrušené, že zmateně plavaly pouze v kruhu. Ryby trpící „nemocí z pohybu“ vykazují podobné symptomy jako lidé, Hilbig dokonce uvádí, že ryby mohou i zvracet. Jestliže tedy oči při otřesu, například při prudkém nárazu vln, nejsou schopny koordinace s vnitřním uchem, dochází k tomu, že se živočich cítí zle. I proto se ryby trpící tímto stavem stávají častou potravou jiných živočichů – nejsou schopny rychle nepříteli uplavat.

Otolity rybě slouží ke zjišťování pohybu a polohy těla. | Kredit: Chun Yip So, CC BY 2.0

Tresčí otolity
Kredit: Edgewise, CC BY-SA 3.0

Otolity a jejich vliv na stav organizmu

Z výzkumů prof. Hilbiga také vyplynulo, že po několika dnech ve vesmíru dochází ke změnám látkové výměny vápníku jak u ryb, tak i u lidí. Toto nemá vliv jen na kosti a kostru, ale i na otolity, malé krystalky uhličitanu vápenatého, které jsou přítomny ve vnitřním uchu. Stejně jako u lidí měl stav beztíže negativní vliv právě na tyto orgány i u ryb, u nichž se pak následně projevila nevolnost. Porovnání změn otolitů u zdravých a nemocných ryb vedlo také ke zjištění možné souvislosti mezi rozsahem změn otolitů a závažností onemocnění.

„Nás vědce zajímá především základní mechanizmus, jakým způsobem funguje orientace v prostoru a také látková výměna vápníku, které jsme díky pokusu se stavem beztíže opět trochu blíže. Až budou tyto informace kompletní, budeme schopni vytvořit také adekvátní lék na tzv. mořskou nemoc,“ uzavírá své vyjádření k dosavadním výzkumům prof. Hilbig.

Tlamovec pruhovaný | Kredit: Marcel Sigg, CC BY-ND 2.0

Zdroje:

Markéta Šmalcová

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago