Mořský koník: korýš, nebo ryba?

Koníček mořský, mezi lidmi často nazýván také jako mořský koník, upoutá kdekoho svým neotřelým vzhledem. Kým ale tento živočich vlastně je? Položili jste si někdy tuto otázku?

mořský koník

Na koho byste tohoto živočicha tipovali spíše? Na korýše, nebo na rybu? | Kredit: shellac, Flickr – CC BY 2.0

Ačkoliv na to možná koníček mořský na první pohled nevypadá, je tento živočich rybou. Spadá do třídy paprskoploutvých, kde bychom společně s ním našli třeba i nám dobře známého kapra či pstruha. Korýši jsou na druhé straně skupina živočichů, která do svých řad zahrnuje například krevetu nebo kraba. Stejně jako většina jeho druhu, i koníček žije ve vodě a k dýchání mu slouží žábry. Na rozdíl od většiny jeho kolegů bychom u něj ale nenašli párové břišní ploutve; kromě toho má také výrazně přeměněnou ploutev ocasní.

Odpočinek má přednost

I přesto, že jsou mořští koníci ryby, nepatří zrovna mezi zapálené plavce. Místo pohybu tak typickému pro rybu dávají přednost spíše odpočinku v jedné oblasti. Na jednom korálu či mořské řase se běžně zdržují třeba i několik dní. Tento způsob života jim ulehčuje i jejich ocas, který má chápavou funkci a díky němuž se tak lépe přidržují na povrchu.

Mláďata nosí samec

Koníček mořský má ještě jednu výjimečnou vlastnost – o potomstvo se zde stará nikoli matka, ale otec. Samci koníčků jsou vybaveni břišním vakem, do nějž samička naklade vajíčka a v kterém se několik týdnů embrya vyvíjejí. Zhruba za měsíc se vylíhnou soběstačná mláďata.

Zdroje: about.com, theseahorsetrust.org

(Zobrazeno celkem 2 194-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..