Může pít kočka mléko?

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda můžete své kočičce občas dopřát trochu mléka? Myslíte si, že jí to nijak neublíží? Podívejme se na tento mýtus trochu blíže.

kočka a mléko

Kočka a mléko? Ano, nebo ne? | Kredit: steve p2008, Flickr – CC BY 2.0

Především bychom si měli ujasnit, že není mléko jako mléko. Řeč bude o mléku kravském, tedy o tom, které má většina lidí běžně v ledničce. To samozřejmě obsahuje důležité vitamíny i minerály, bohaté je ovšem také na laktózu, neboli mléčný cukr. 

A v tuto chvíli přichází problém pro vaši čtyřnohou společnici: laktózu kočičí tělo nedokáže zpracovat, neboť mu chybí potřebné enzymy, které jsou u koček přítomny pouze několik týdnů po narození. Ve střevě je proto zastoupí bakterie a kvasinky, které při jejím zpracování vytvářejí dráždivé odpadní látky a také oxid uhličitý. Kočička pak kvůli tomu může trpět nadýmáním, bolestí břicha či průjmem. Při častém podávání může problém vyústit i v potravní alergii či narušení imunity.

Alternativa existuje

Pokud byste i přesto rádi dopřáli své kočce sem tam mléčnou pochoutku, nahraďte kravské mléko bílým jogurtem či tvarohem. Mnoho výrobců dnes nabízí i speciálně upravená mléka pro kočky se sníženým obsahem laktózy, v obchodech je naleznete pod názvem cat milk.

Zdroje: Chovatelská poradna Tita, Miciny.cz

(Zobrazeno celkem 11 006-krát, 2 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..