Na návštěvě v koňském hotelu

Lidé si dopřávají dovolenou, cestují a skoro vždy se nějak ubytují. Mají k tomu účelu po celé zemi rozesety hotely, penziony, ubytovny. Ovšem tento standard není dnes privilegiem pouze pro druh Homo sapiens. Ubytovací zařízení mají i jiné živočišné druhy – a koně v tom nejsou výjimkou.

koně - Krkavčí Hora

Koně ze statku Krkavčí Hora mají k dispozici velkou pastvinu, kde se mohou po libosti proběhnout.
Kredit: © Jiří Churaň

Když koně nemají co na práci a jejich pán či paní je mimo dosah, nemusí někde bloudit, prostě se ubytují. Jedno takové zařízení je na statku Krkavčí Hora u Berouna, kam jsem je zašel navštívit. Inženýrka Mlčochová, která ho vede, mi umožnila se seznámit s místem a jeho obyvateli i hosty.

Na statku mají čtyři koně a ubytovávají zde okolo tuctu dalších koní, podle toho, jak to jejich majitelé potřebují. O klisny a valachy se stará stabilní team s dámskou většinou. Já jsem tu zastihl jedenáct dlouhodobě ubytovaných čtyřnohých hostů.

kůň - Krkavčí Hora

A možnosti protáhnout si nohy rádi využívají. | Kredit: © Jiří Churaň

Místo je příjemně zastrčené mimo hlavní pěší trasy, takže ubytované klienty neruší turisté. Statek je na okraji CHKO Křivoklátsko, takže sem občas zavítá na návštěvu třeba i jezevec nebo jelen, a přitom je sympaticky blízko Berouna.

Čtyřnozí hosté mají vyhrazeny rozměrné travnaté plochy na planině nad údolím Berounky s krásným výhledem do okolní krajiny.

koně - Krkavčí Hora

Koně Snoopy Love Dee a Urvish ze statku Krkavčí Hora | Kredit: © Jiří Churaň

kůň Krkavčí Hora

Snoopy Love Dee patří ke stálým obyvatelům statku. | Kredit: © Jiří Churaň

Pro klienty je zajištěna pravidelná dodávka jídla a pití dle koňského gusta. Mají k dispozici i ubytování pod střechou, ale preferují jednoznačně permanentní pobyt ve volném prostoru. Rádi se procházejí po rozlehlé pastvině, mohou se potěšit i pohledem na malebné panorama, mají-li náladu, nebo naservírovaným senem, mají-li chuť. Čas od času si zasportují, přičemž jsem se mohl přesvědčit, že jednoznačně preferují jogging.

Výcvik může koním zpestřit pobyt

Samozřejmě nejde jenom o to koně ubytovat, ale součástí pobytu je často také výcvik koní, jde o to něčím přispět k jejich „profesnímu růstu“. V každém případě tu ubytovaní čtyřnozí klienti nemají dlouhou chvíli.

Součástí pobytu na statku může být i výcvik koní. | Kredit: © Jiří Churaň

kůň - Krkavčí Hora

Digger je jedním z dlouhodobě ubytovaných hostů na statku. | Kredit: © Jiří Churaň

Statek Krkavčí Hora je stanicí koňské turistiky

Protože jejich pánové nebo paní za nimi nepřicházejí denně, mají koně většinu týdne volno; vcelku by se tento způsob existence dal charakterizovat jako „pohoda jazz“. Ale koně tu rozhodně netrpí nudou, někdy je tu dost živo – a to zejména tehdy, když se pro ně a pro jejich majitele pořádají veřejné akce, třeba i závody v různých disciplínách. Někdy tu jejich páni či paní přespávají (jde o tzv. stanici koňské turistiky), ale to netrvá věčně a život se zanedlouho vrátí do starých a klidných kolejí.

Když si pomyslím, jak často vidí svoje šéfy oni a jak často já, kolik mají volna oni a kolik já, tak nevím, kdo má komu co závidět.

koně - Krkavčí Hora

Pro majitele koní a jejich svěřence se někdy pořádají veřejné akce. | Kredit: © Jiří Churaň

 

(Zobrazeno celkem 777-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..