Palmový olej a důsledky jeho pěstování se stal tématem posledních měsíců zejména na sociálních sítích, ale i v mainstreamových médiích. Tlak evropských občanů a spotřebitelů může pomoct k tomu, aby se používání palmového oleje omezilo nejen v potravinářství, ale např. i v oblasti biopaliv a krmiv pro hospodářská zvířata.
Na problém dlouhodobě upozorňuje Koalice proti palmovému oleji, která na svých stránkách nabízí základní i podrobné informace o vlivu pěstování a užívání palmového oleje na přírodu i na nás. Před pár dny sdílela petici organizaci Rainforrest Rescue „Řekněte EU, aby zakázala biopaliva!“
Jen za loňský rok se do Evropy dovezlo 1,62 mil. tun (1 620 000 000 kg) palmového oleje jen pro produkci bionafty, k jehož vypěstování bylo potřeba 5 500 km2 plochy, kterou dříve zabíral deštný prales (ekvivalent šestiny území České republiky). Biopaliva obecně jsou slepou cestou ekologicky i ekonomicky, při výrobním procesu na jeden litr biopaliva v naprosté většině spálíte více než jeden litr klasické nafty.
Právě vysoká poptávka po produkci palmového oleje stála za vypalováním pralesů v Indonésii v loňském roce, kdy v nekontrolovaných požárech lehlo popelem celkem 17 000 km2 tamních deštných pralesů. Palmový olej je dnes takřka ve všem, od potravin přes krmiva pro hospodářská zvířata, drogerii a kosmetiku až právě po biopaliva.
V pondělí 1. února 2016 začíná facebooková akce „Den kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem“ založená Romanem Munzarem, které se již v tuto chvíli účastní téměř 30 tisíc lidí. Ti budou psát e-maily a dopisy koncernům, které vyrábějí produkty prodávané na našem trhu a obsahující palmový tuk, se sdělením, že je jednoduše kupovat nebudou. Není to žádný problém, sami se těmto výrobkům vyhýbáme a nijak netrpíme.
K oběma výzvám se za redakci ZOO Magazínu připojujeme.
Chcete-li se o palmovém oleji a důsledcích jeho pěstování dozvědět více, zkuste například dokument Michala Gálika Zelená poušť:
Vzorové texty a rady, jak s firmami komunikovat, najdete na facebookových stránkách akce nebo na stránkách Koalice proti palmovému oleji.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…