Categories: Lidé a příroda

Nechceme palmový olej v potravinách ani v palivu

Published by
ZOO Magazín

Palmový olej a důsledky jeho pěstování se stal tématem posledních měsíců zejména na sociálních sítích, ale i v mainstreamových médiích. Tlak evropských občanů a spotřebitelů může pomoct k tomu, aby se používání palmového oleje omezilo nejen v potravinářství, ale např. i v oblasti biopaliv a krmiv pro hospodářská zvířata.

Idylka v palmovém háji? Palmy rostly 5–7 let, plodit budou dalších 20, pak bude potřeba začít znovu. Kde budou mezitím žít původní obyvatelé pralesa? | Kredit: Wikipedia – Public Domain

Na problém dlouhodobě upozorňuje Koalice proti palmovému oleji, která na svých stránkách nabízí základní i podrobné informace o vlivu pěstování a užívání palmového oleje na přírodu i na nás. Před pár dny sdílela petici organizaci Rainforrest Rescue „Řekněte EU, aby zakázala biopaliva!“

Tady všude kdysi býval prales. | Kredit: Achmad Rabin Taim, Wikipedia CC-BY 2.0

Jen za loňský rok se do Evropy dovezlo 1,62 mil. tun (1 620 000 000 kg) palmového oleje jen pro produkci bionafty, k jehož vypěstování bylo potřeba 5 500 km2 plochy, kterou dříve zabíral deštný prales (ekvivalent šestiny území České republiky). Biopaliva obecně jsou slepou cestou ekologicky i ekonomicky, při výrobním procesu na jeden litr biopaliva v naprosté většině spálíte více než jeden litr klasické nafty.

Vykácet a vypálit, zasadit palmy a jde se na další čtverec. | Kredit: NASA

Právě vysoká poptávka po produkci palmového oleje stála za vypalováním pralesů v Indonésii v loňském roce, kdy v nekontrolovaných požárech lehlo popelem celkem 17 000 km2 tamních deštných pralesů. Palmový olej je dnes takřka ve všem, od potravin přes krmiva pro hospodářská zvířata, drogerii a kosmetiku až právě po biopaliva.

Kvůli těmto plodům a jejich oleji… | Kredit: Pixabay – Public Domain

V pondělí 1. února 2016 začíná facebooková akce „Den kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem“ založená Romanem Munzarem, které se již v tuto chvíli účastní téměř 30 tisíc lidí. Ti budou psát e-maily a dopisy koncernům, které vyrábějí produkty prodávané na našem trhu a obsahující palmový tuk, se sdělením, že je jednoduše kupovat nebudou. Není to žádný problém, sami se těmto výrobkům vyhýbáme a nijak netrpíme.

K oběma výzvám se za redakci ZOO Magazínu připojujeme.

Chcete-li se o palmovém oleji a důsledcích jeho pěstování dozvědět více, zkuste například dokument Michala Gálika Zelená poušť:

Vzorové texty a rady, jak s firmami komunikovat, najdete na facebookových stránkách akce nebo na stránkách Koalice proti palmovému oleji.

ZOO Magazín

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago