Nechceme palmový olej v potravinách ani v palivu

Palmový olej a důsledky jeho pěstování se stal tématem posledních měsíců zejména na sociálních sítích, ale i v mainstreamových médiích. Tlak evropských občanů a spotřebitelů může pomoct k tomu, aby se používání palmového oleje omezilo nejen v potravinářství, ale např. i v oblasti biopaliv a krmiv pro hospodářská zvířata.

palmový olej

Idylka v palmovém háji? Palmy rostly 5–7 let, plodit budou dalších 20, pak bude potřeba začít znovu. Kde budou mezitím žít původní obyvatelé pralesa? | Kredit: Wikipedia – Public Domain

Na problém dlouhodobě upozorňuje Koalice proti palmovému oleji, která na svých stránkách nabízí základní i podrobné informace o vlivu pěstování a užívání palmového oleje na přírodu i na nás. Před pár dny sdílela petici organizaci Rainforrest Rescue „Řekněte EU, aby zakázala biopaliva!“

palmový olej

Tady všude kdysi býval prales. | Kredit: Achmad Rabin Taim, Wikipedia CC-BY 2.0

Jen za loňský rok se do Evropy dovezlo 1,62 mil. tun (1 620 000 000 kg) palmového oleje jen pro produkci bionafty, k jehož vypěstování bylo potřeba 5 500 km2 plochy, kterou dříve zabíral deštný prales (ekvivalent šestiny území České republiky). Biopaliva obecně jsou slepou cestou ekologicky i ekonomicky, při výrobním procesu na jeden litr biopaliva v naprosté většině spálíte více než jeden litr klasické nafty.

palmové plantáže pohled z vesmíru

Vykácet a vypálit, zasadit palmy a jde se na další čtverec. | Kredit: NASA

Právě vysoká poptávka po produkci palmového oleje stála za vypalováním pralesů v Indonésii v loňském roce, kdy v nekontrolovaných požárech lehlo popelem celkem 17 000 km2 tamních deštných pralesů. Palmový olej je dnes takřka ve všem, od potravin přes krmiva pro hospodářská zvířata, drogerii a kosmetiku až právě po biopaliva.

plody palmy olejné

Kvůli těmto plodům a jejich oleji… | Kredit: Pixabay – Public Domain

V pondělí 1. února 2016 začíná facebooková akce „Den kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem“ založená Romanem Munzarem, které se již v tuto chvíli účastní téměř 30 tisíc lidí. Ti budou psát e-maily a dopisy koncernům, které vyrábějí produkty prodávané na našem trhu a obsahující palmový tuk, se sdělením, že je jednoduše kupovat nebudou. Není to žádný problém, sami se těmto výrobkům vyhýbáme a nijak netrpíme.

K oběma výzvám se za redakci ZOO Magazínu připojujeme.

Chcete-li se o palmovém oleji a důsledcích jeho pěstování dozvědět více, zkuste například dokument Michala Gálika Zelená poušť:

Vzorové texty a rady, jak s firmami komunikovat, najdete na facebookových stránkách akce nebo na stránkách Koalice proti palmovému oleji.

(Zobrazeno celkem 1 091-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..