V Indonésii hoří vzácné pralesy

Indonésie hoří. Po týdnech katastrofálního sucha hoří na mnoha místech, včetně nejcennějších lokalit původního pralesa, jako je např. rezervace Sungai Wain v Balikpapanském zálivu. Ta je domovem mj. zranitelných medvědů malajských a ohrožených kahau nosatých a orangutanů bornejských.

malí orangutani

I malí orangutani v záchranném centru požáry trpí dýchacími problémy kvůli týdyn trvajícímu dusivému kouři. | Kredit: AFP

Znepokojující zpráva dorazila od vědeckého pracovníka ústecké zoologické zahrady Mgr. Stanislava Lhoty, Ph.D., který se od roku 2007 věnuje za podpory zoo ochraně Balikpapanského zálivu v Indonésii.

prales požár

Takto vypadá prales po požáru. Většina fauny a flóry lehla popelem, bude trvat min. desítky let, než tu bude opět prales. Pokud tu mezitím nevyroste plantáž palmy olejné.
Kredit: Pro Natura Foundation

„Rád bych se na vás obrátil s výzvou své kolegyně Gaby Fredriksson, která se v tuto chvíli naléhavě snaží zachránit rezervaci Sungai Wain v Balikpapanském zálivu. Tak jako jiná místa v Indonésii, Sungai Wain v posledních několika týdnech odolává katastrofálním suchům a riziku lesních požárů. V pondělí v noci mi dorazila první zpráva o tom, že se požáry vymkly kontrole a šíří se směrem do primárního pralesa, dokonce se už přibližují našemu kempu Djamaludin.

Sungai Wain je nejcennějším zbytkem divočiny v Balikpapanském zálivu a jeho ztráta by byla nenahraditelná. V lese teď právě požáry hasí několik desítek našich zaměstnanců a dobrovolníků, včetně těch, na jejichž práci již někteří z vás přispěli nebo přispívají. Bohužel, boj s lesním požárem takto katastrofických rozměrů vyžaduje mnohem větší finanční podporu než naše každodenně rutina, hledáme teď proto naléhavé velké sponzory. Budeme moc rádi za jakoukoli radu nebo podporu v tomto směru, situace je opravdu nanejvýš naléhavá!“

požáry z vesmíru

Takto vypadá hořící Borneo z vesmíru. | Kredit: NASA

Rezervace Sungai Wain na východním Kalimantanu (Borneu) je prvním místem, kam byli v devadesátých letech znovu uvedeni orangutani bornejští (Pongo pygmaeus). Chráněné území  je nejenom domovem vzácných druhů a nedotčeným kusem původního pralesa, plní také funkci vodního rezervoáru pro hlavní město Balikpapan a jeho průmysl.

Přes čtvrteční deště není ještě situace pod kontrolou, na mnohých místech stále hoří nebo doutnají velké klády nebo ložiska rašeliny, která se v této oblasti také vyskytují. Navíc pralesy hoří na mnoha místech na Sumatře a Borneu, ale i na dalších místech na světě, např. na Madagaskaru. Každá pomoc se tedy cení.

mapa ohnisek požárů

Mapa aktuálních ohnisek požárů v rezervaci Sungai Wain
Kredit: Pro Natura Foundation

Pro ty, kteří by chtěli pomoci byť třeba i jen malým darem, připojujeme ještě dodatek od Standy Lhoty s novými informacemi, kdy reaguje na opakující se dotazy všech, ke kterým se jeho zpráva dostala:

“Pozor, indonéský účet nadace ProNatura (spravovaný Gaby Fredriksson) je určen hlavně pro velké finanční dary. Výdaje k uhašení a další prevenci požáru se odhadují na 150 tisíc dolarů, to je příliš velká částka, než abychom ji dokázali dát dohromady malými prostředky, ty lze posílat na můj osobní účet (670100-2211819509/6210) s tím, že o ně navýším pravidelné měsíční příspěvky, které do Indonésie posílám.
A na závěr ještě pár optimistických postřehů – do Balikpapanu se sjíždí spousta mladých odborníků z nejrůznějších organizací a pomáhají s hašením a budováním protipožárních zábran. A ti, kdo nemají fyzické síly na to, aby se zapojili přímo v terénu, pomáhají alespoň s propagací. Snad se tedy touto cestou podaří zajistit i potřebné peníze…“

Zdroj: Zoo Ústí nad Labempronaturafoundation.org

(Zobrazeno celkem 3 838-krát, 1 zobrazení dnes)
Share