V Indonésii hoří vzácné pralesy

Indonésie hoří. Po týdnech katastrofálního sucha hoří na mnoha místech, včetně nejcennějších lokalit původního pralesa, jako je např. rezervace Sungai Wain v Balikpapanském zálivu. Ta je domovem mj. zranitelných medvědů malajských a ohrožených kahau nosatých a orangutanů bornejských.

malí orangutani

I malí orangutani v záchranném centru požáry trpí dýchacími problémy kvůli týdyn trvajícímu dusivému kouři. | Kredit: AFP

Znepokojující zpráva dorazila od vědeckého pracovníka ústecké zoologické zahrady Mgr. Stanislava Lhoty, Ph.D., který se od roku 2007 věnuje za podpory zoo ochraně Balikpapanského zálivu v Indonésii.

prales požár

Takto vypadá prales po požáru. Většina fauny a flóry lehla popelem, bude trvat min. desítky let, než tu bude opět prales. Pokud tu mezitím nevyroste plantáž palmy olejné.
Kredit: Pro Natura Foundation

„Rád bych se na vás obrátil s výzvou své kolegyně Gaby Fredriksson, která se v tuto chvíli naléhavě snaží zachránit rezervaci Sungai Wain v Balikpapanském zálivu. Tak jako jiná místa v Indonésii, Sungai Wain v posledních několika týdnech odolává katastrofálním suchům a riziku lesních požárů. V pondělí v noci mi dorazila první zpráva o tom, že se požáry vymkly kontrole a šíří se směrem do primárního pralesa, dokonce se už přibližují našemu kempu Djamaludin.

Sungai Wain je nejcennějším zbytkem divočiny v Balikpapanském zálivu a jeho ztráta by byla nenahraditelná. V lese teď právě požáry hasí několik desítek našich zaměstnanců a dobrovolníků, včetně těch, na jejichž práci již někteří z vás přispěli nebo přispívají. Bohužel, boj s lesním požárem takto katastrofických rozměrů vyžaduje mnohem větší finanční podporu než naše každodenně rutina, hledáme teď proto naléhavé velké sponzory. Budeme moc rádi za jakoukoli radu nebo podporu v tomto směru, situace je opravdu nanejvýš naléhavá!“

požáry z vesmíru

Takto vypadá hořící Borneo z vesmíru. | Kredit: NASA

Rezervace Sungai Wain na východním Kalimantanu (Borneu) je prvním místem, kam byli v devadesátých letech znovu uvedeni orangutani bornejští (Pongo pygmaeus). Chráněné území  je nejenom domovem vzácných druhů a nedotčeným kusem původního pralesa, plní také funkci vodního rezervoáru pro hlavní město Balikpapan a jeho průmysl.

Přes čtvrteční deště není ještě situace pod kontrolou, na mnohých místech stále hoří nebo doutnají velké klády nebo ložiska rašeliny, která se v této oblasti také vyskytují. Navíc pralesy hoří na mnoha místech na Sumatře a Borneu, ale i na dalších místech na světě, např. na Madagaskaru. Každá pomoc se tedy cení.

mapa ohnisek požárů

Mapa aktuálních ohnisek požárů v rezervaci Sungai Wain
Kredit: Pro Natura Foundation

Pro ty, kteří by chtěli pomoci byť třeba i jen malým darem, připojujeme ještě dodatek od Standy Lhoty s novými informacemi, kdy reaguje na opakující se dotazy všech, ke kterým se jeho zpráva dostala:

“Pozor, indonéský účet nadace ProNatura (spravovaný Gaby Fredriksson) je určen hlavně pro velké finanční dary. Výdaje k uhašení a další prevenci požáru se odhadují na 150 tisíc dolarů, to je příliš velká částka, než abychom ji dokázali dát dohromady malými prostředky, ty lze posílat na můj osobní účet (670100-2211819509/6210) s tím, že o ně navýším pravidelné měsíční příspěvky, které do Indonésie posílám.
A na závěr ještě pár optimistických postřehů – do Balikpapanu se sjíždí spousta mladých odborníků z nejrůznějších organizací a pomáhají s hašením a budováním protipožárních zábran. A ti, kdo nemají fyzické síly na to, aby se zapojili přímo v terénu, pomáhají alespoň s propagací. Snad se tedy touto cestou podaří zajistit i potřebné peníze…“

Zdroj: Zoo Ústí nad Labempronaturafoundation.org

Share

6 comments on “V Indonésii hoří vzácné pralesy

 1. Jirka

  Dobry den. Kam poslat penize na ucet pro pomoc borneu??? Cetl jsem i jine diskuze a jsou lide kteri penize poslat chteji ale nevi kam aby to nebyl podvod??? Cizi stranky jsou tezko overitelne. Dekuji

  Reply
 2. Patricie

  Dobrý den, je tedy možné poslat peníze na nějaký transparentní účet?
  Děkuji

  Reply
 3. Adam Nohejl

  Věřím, že to pan Lhota i autor článku myslí dobře, ale výzva k posílání prostředků na osobní účet snad nemůže být míněna vážně!

  1. Není ani uvedeno, komu pan Lhota shromážděné prostředky pošle a na co budou využity (z textu se dá pouze vyvodit, že budou využity na něco jiného než „výdaje k uhašení a další prevenci požáru“).

  2. Chápu, že není v silách jednotlivce udělat sbírku se všemi formálními záležitostmi, ale za minimum bych považoval založení transparentního účet, např. zde: http://www.fio.cz/bankovni-sluzby/bankovni-ucty/transparentni-ucet

  (Článek jsem našel při hledání informací o pomoci Indonésii.)

  Reply
  1. Robert Kostner

   Obecně máte pravdu, byla by lepší sbírka či transparentní účet. Se Standou Lhotou se spojíme a Váš návrh mu předáme.
   Na obranu S. Lhoty: v na Borneu v Balikpapanském zálivu pracuje jako terénní pracovník Zoologické zahrady Ústí nad Labem už léta, rozjel tam řadu projektů, vedle příspěvků ze zoo do toho dává i vlastní peníze. V tomto má naši důvěru a proto jsme to také zveřejnili.

   S díky za názor

   Robert Kostner

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..