Novinky v zoo: nové pavilony, bílí klokani v Táboře a kolibříci v Plzni

Jaro je tu: zoologické zahrady prodlužují otvírací doby a představují novinky. Jihočeská Zoo Dvorec a slovenská zoo v Bojnicích plánují nové pavilony, v Táboře můžete obdivovat rodinku bílých klokanů s mládětem a Zoo Plzeň představuje unikát – trojici kolibříků!

kolibřík zoo plzeň
Kolibřík Amaziliin v Zoo Plzeň. Kredit: © Tereza Holá

Nový pavilon pro šimpanze v Zoo Dvorec

Jihočeská Zoo Dvorec hodlá v roce 2019 postavit nový pavilon pro šimpanze. Stavbou této expozice dojde zároveň ke změně celé koncepce zoologické zahrady. Pavilon bude realizován v místě nynější dosluhující expozice pro lvy východoafrické. Nový prostor bude orientovaný tak, aby měl jediný chovaný šimpanz Bongo výhled na téměř celý areál zoo, což je podle chovatelů přesně to co potřebuje.

šimpanz Bongo

Šimpanz učenlivý Bongo v Zoo Dvorec. Kredit: © Zoo Dvorec

Bongo je vášnivým pozorovatelem svého okolí, snad tedy bude s novým výběhem spokojený. Venkovní prostor bude mít rozlohu 400 m2 a výšku 5 m. Nad výběhem vznikne i část s doškovou střechou. Část venkovní expozice bude zděná a ze strany od návštěvníků bude použit moderní lankový ocelový výplet. Vnitřní ubikace je projektována prostornější než ta současná a komfort se zlepší nejen pro chovance, ale i pro ošetřovatele. V expozici nebudou pochopitelně chybět ani enrichmentové prvky jako jsou bambusové keře, lana a prolézačky, to vše přispěje k pohodě a přirozenému chování zvířat.

Zoo se dlouhodobě snaží pro Bonga získat partnerku nebo i jiného samce, bohužel to není vůbec jednoduchá záležitost.

Pavilon slonů v Zoo Bojnice

Na svátek sv. Valentýna se v bojnické zoo symbolicky poklepalo na základní kámen nového pavilonu  pro slony africké. Současný pavilon slouží celá desetiletí a již zdaleka nevyhovuje požadavkům pro moderní chov slonů. Ubikace africké fauny (nový pavilon slonů) bude stát v centrální části zoo. V budoucnu zoologická zahrada neplánuje chov pouze současných dvou slonic Maji a Guli, a proto je nový pavilon koncipován pro více zvířat, které se zoo pokusí v budoucnu získat.

slon zoo bojnice

Vizualizace budoucího pavilonu slonů. Kredit: © Zoo Bojnice

Po výstavbě pavilonu dojde k vybudování venkovního výběhu, přičemž nový areál bude mít přibližně 11 000 m2. Stavba by měla trvat 12 měsíců, takže sloni by se do nového domova mohli stěhovat už v roce 2020. Zoo Bojnice je jedinou zoologickou zahradou na Slovensku, která chová slony, i proto ho má zoo ve znaku.

(Zobrazeno celkem 941-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..