Novinky v zoo: nové pavilony, bílí klokani v Táboře a kolibříci v Plzni

Bílí klokani v Zoo Tábor

Dvě mláďata klokana rudokrkého, která se narodila jako první letošní přírůstky v táborské zoologické zahradě, jsou stejně jako jejich rodiče celá bílá. „Klokaní mláďata jsou nyní stále ve vaku u svých matek, nicméně z tohoto bezpečí pečlivě sledují své okolí. Jsme rádi, že se nám daří klokany pravidelně odchovávat už tři roky po sobě,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka a dodává, že přestože se mláďata narodila už na začátku roku, návštěvníci je mohou pořádně pozorovat až nyní.

klokan albín zoo tábor

Zatím ještě u mámy ve vaku… Kredit: © Zoo Plzeň

„Vývoj klokanů je velmi specifický. Novorozené mládě je po příchodu na svět velmi malé, měří zhruba kolem tří centimetrů, a není vůbec vyvinuté. Rodí se zcela holé, slepé a bez zadních končetin. Drápky se zachytí matčiny srsti a pomocí hmatu se dostane až do jejího vaku. Zde se přisaje k bradavce, začne sát mléko a růst. Vystrkovat hlavu začne v některých případech i po sedmi měsících,“ vysvětluje mluvčí zoo Sušanka a doplňuje, že i po opuštění matčina vaku se mládě zhruba další půl rok vrací na kojení.

Kolibříci a další novinky v Plzni

V závěru roku  2018 získala Zoo Plzeň z odchovu Weltvogelparku Walsrode v Německu kolibříky Amaziliiny (Amazilia amazilia). Zástupci  čeledi kolibříkovitých jsou chováni v plzeňské zahradě vůbec poprvé. V tuzemských zoo jde rovněž o ojedinělý počin – chov kolibříků je velmi náročný.

kolibřík

Takové krasavce uvidíte v Plzni. Kredit: © Tereza Holá

Trojici těchto ptáčků spatří návštěvníci v pavilonu nosorožců ve voliérách v expozici proti vnitřní ubikaci nosorožce Baabua. Zatím si zvykají na místní prostředí, později budou vypuštěni do velké vnitřní expozice s rostlinami. Expozice byla v loňském roce doplněna vhodnými rostlinami, vzhledem k tomu, že jde o nektarožravé ptáky.

Tento druh kolibříka, který dosahuje hmotnosti 5 g a velikosti 11 cm, chová 6 evropských zoo. Na rozdíl od svých příbuzných obývá i sušší otevřenou krajinu a také městské parky a zahrady. Kolibříci jsou známi tím, že jako jediní ptáci mohou létat pozadu a také velkou frekvencí mávání křídel (až 90x za vteřinu).

Kolibříci nejsou jedinou novinkou v plzeňské zoo: do skupiny šimpanzů přicestovala nová samice šimpanze Brigitte ze švýcarské Walter Zoo v Gossau. Pochází z Afriky, z Konga, narodila se v roce 1981 a je jednou z mála čistokrevných samic poddruhu šimpanz čego (Pan troglodytes troglodytes) v Evropě. V Plzni žil doposud samec Bask s partnerkami Zizwou, Zedonjou a Mariou. Bask je rovněž geneticky cenný samec, takže oba mají jasný úkol – přivést na svět společného potomka.

korovec mexický

Mládě korovce mexixkého v Zoo Plzeň. Kredit: © K. Misíková, Zoo Plzeň

A do třetice z Plzně: v zázemí expozice Království jedu nyní pečují chovatelé o 8 mláďat korovce mexického (Heloderma horridum exasperatum).  Jedná se o jedovatého ještěra, který pochází ze severozápadu Mexika, dorůstá až 80-90 cm. Jde o vejcožravý, na stromy vázaný druh ještěra.

(Zobrazeno celkem 1 053-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..