Bílí klokani v Zoo Tábor
Dvě mláďata klokana rudokrkého, která se narodila jako první letošní přírůstky v táborské zoologické zahradě, jsou stejně jako jejich rodiče celá bílá. „Klokaní mláďata jsou nyní stále ve vaku u svých matek, nicméně z tohoto bezpečí pečlivě sledují své okolí. Jsme rádi, že se nám daří klokany pravidelně odchovávat už tři roky po sobě,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka a dodává, že přestože se mláďata narodila už na začátku roku, návštěvníci je mohou pořádně pozorovat až nyní.
„Vývoj klokanů je velmi specifický. Novorozené mládě je po příchodu na svět velmi malé, měří zhruba kolem tří centimetrů, a není vůbec vyvinuté. Rodí se zcela holé, slepé a bez zadních končetin. Drápky se zachytí matčiny srsti a pomocí hmatu se dostane až do jejího vaku. Zde se přisaje k bradavce, začne sát mléko a růst. Vystrkovat hlavu začne v některých případech i po sedmi měsících,“ vysvětluje mluvčí zoo Sušanka a doplňuje, že i po opuštění matčina vaku se mládě zhruba další půl rok vrací na kojení.
Kolibříci a další novinky v Plzni
V závěru roku 2018 získala Zoo Plzeň z odchovu Weltvogelparku Walsrode v Německu kolibříky Amaziliiny (Amazilia amazilia). Zástupci čeledi kolibříkovitých jsou chováni v plzeňské zahradě vůbec poprvé. V tuzemských zoo jde rovněž o ojedinělý počin – chov kolibříků je velmi náročný.
Trojici těchto ptáčků spatří návštěvníci v pavilonu nosorožců ve voliérách v expozici proti vnitřní ubikaci nosorožce Baabua. Zatím si zvykají na místní prostředí, později budou vypuštěni do velké vnitřní expozice s rostlinami. Expozice byla v loňském roce doplněna vhodnými rostlinami, vzhledem k tomu, že jde o nektarožravé ptáky.
Tento druh kolibříka, který dosahuje hmotnosti 5 g a velikosti 11 cm, chová 6 evropských zoo. Na rozdíl od svých příbuzných obývá i sušší otevřenou krajinu a také městské parky a zahrady. Kolibříci jsou známi tím, že jako jediní ptáci mohou létat pozadu a také velkou frekvencí mávání křídel (až 90x za vteřinu).
Kolibříci nejsou jedinou novinkou v plzeňské zoo: do skupiny šimpanzů přicestovala nová samice šimpanze Brigitte ze švýcarské Walter Zoo v Gossau. Pochází z Afriky, z Konga, narodila se v roce 1981 a je jednou z mála čistokrevných samic poddruhu šimpanz čego (Pan troglodytes troglodytes) v Evropě. V Plzni žil doposud samec Bask s partnerkami Zizwou, Zedonjou a Mariou. Bask je rovněž geneticky cenný samec, takže oba mají jasný úkol – přivést na svět společného potomka.
A do třetice z Plzně: v zázemí expozice Království jedu nyní pečují chovatelé o 8 mláďat korovce mexického (Heloderma horridum exasperatum). Jedná se o jedovatého ještěra, který pochází ze severozápadu Mexika, dorůstá až 80-90 cm. Jde o vejcožravý, na stromy vázaný druh ještěra.