Novinky ze zoo: chystají se akce pro běžce, fotografy i malé detektivy

Pracovníci zoologických zahrad se po znovuotevření areálů, které byly v minulých měsících zavřené kvůli koronaviru, vrhli do vymýšlení mnoha akcí a zpestření. A tak se lidé mohou těšit například na charitativní běhy, soutěže pro děti i dospělé, ale třeba i na mnohé novinky.

Zoo Liberec

Zoologická zahrada Liberec v pátek 26. června na své facebookové stránce oznámila nový přírůstek. Jedná se o mládě pandy červené, které na Facebooku u fanoušků zoo sklidilo velký úspěch. Lidé s nadšením přidávají na Facebook jeho fotky, které se jim podařilo vytvořit. „Měli jsme štěstí a mládě jsme zahlédli,“ stojí například v komentáři pod fotografií samice pandy červené s potomkem. Malou pandu lze totiž nejčastěji zahlédnout ve chvíli, kdy ho matka přenáší z úkrytu na jiné místo.

Samice pandy červené přenáší své mládě do jiného úkrytu. Kredit: Oficiální facebookové stránky Zoologická zahrada Liberec

Pokud se chtějí návštěvníci dojet na mládě pandy podívat, mohou využít i jednu novinku. Nyní lze zakoupit vstupenky do areálu Zoo Liberec i online. Platnost jednorázové vstupenky je 6 měsíců ode dne nákupu a například rodina 2 dospělí a 2 děti zaplatí za vstupné 470 Kč. Odkaz na koupi vstupenek naleznete ZDE.

Zoo Jihlava

Zoo Jihlava se rozhodla motivovat své návštěvníky, aby při procházce po zoo více fotografovali. Vyhlásili soutěž s názvem „Jak si kdo ustele, tak si i lehne“, jejíž cílem je zaslat co nejzajímavější fotografii zvířat při spánku, nebo nějaké jiné aktivitě se spánkem související. Fotografie mají soutěžící posílat na e-mail do 14. září.

Příklad soutěžní fotografie pro Zoo Jihlava. Kredit: PublicDomainPictures

O výsledné fotografii rozhodnou lidé na Facebooku prostřednictvím hlasování. Následné vyhlášení vítěze se uskuteční na Den zvířat 3. října 2020.„ Vybraní výherci mohou vyhrát například suvenýry, prohlídku zoo, nebo také ceny od firmy Nikon, partnera zoo Jihlava,“ uvedla vedoucí marketingového oddělení zoo Jihlava Simona Kubičková. Podrobnější informace jsou k dohledání ZDE.

Při výletu za fotkou do zoo Jihlava je ale potřeba v současné době počítat s tím, že je dočasně uzavřen pavilon Hacienda Escondido. Důvodem je narození mláděte lenochoda, které potřebuje stejně jako jeho matka v následujících dnech klid. Uvedla to Zoologická zahrada Jihlava na svém facebookovém profilu v pátek 17. července s tím, že o znovuotevření pavilonu bude své návštěvníky včas informovat. Vedení zoo se zároveň omlouvá za drobná omezení související s úpravami výběhu pro pekari a průchozí voliéry vodního ptactva.

Fotografie mláděte lenochoda od chovatelky Petry. Kredit: Oficiální facebookové stránky Zoologická zahrada Jihlava

Zoo Ostrava

„Přilož nohu k dílu a pomoz zachránit luskouny,“ vyzývá Zoo Ostrava. Luskouni jsou v Asii a Africe loveni pro maso a šupiny. Tento hmyzožravý savec je v Číně a Vietnamu natolik žádaný, že patří mezi nejpašovanější zvířata světa. Kvůli enormnímu zájmu je však luskou řazen mezi kriticky ohrožené zvíře. Pro jeho záchranu se rozhodla Zoo Ostrava uspořádat charitativní běh. Výtěžek ze startovného bude věnován na podporu Zoo Ostrava a také nadaci PASAL Foundation (nadaci na zachování divokých zvířat).

Luskoun je loven pro maso a šupiny. Kredit: Dushy Ranetunge, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Zoo Ostrava upozorňuje, že se nejedná o závod, ale o běh pro radost a pro dobrou věc. Poběží se na tratích v přírodním areálu Zoo Ostrava po zavírací době v pátek 28. srpna 2020 v 18:00. Běžci si mohou zvolit ze tří různě dlouhých tratí a to na 480 metrů, 2,5 kilometrů a 5 kilometrů. Více informací ZDE.

Zoo Tábor

V táborské zoo došlo k nevídané loupeži! Tak uvádí hru pro nejmenší Zoo Tábor a zve své malé návštěvníky, aby jim pomohli záhadné krádeže mezi zvířátky vyřešit. Více informací zoologická zahrada na svém Facebooku ani webových stránkách neuvádí, je pouze známo, že se bude soutěž pro děti konat od 18. do 20. července.

Zoo Tábor zve na akci pro děti. Kredit: webové stránky Zoo Tábor

Zoo Praha

Zoo Praha hlásí, že tohle je léto je ideální. Zejména tedy pro zvířata, jako jsou třeba gorily, které si podle vrchního chovatele primátů Martina Vojáčka užívají občasné deště střídající se se slunečnými dny. „Z tropického počasí, jaké bylo loni či předloni, bývají gorily unavené a často polehávají, ale letos jsou mnohem akčnější,” uvedl Vojáček pro média.

A když je gorilám přeci jen příliš teplo, vymysleli pro ně ošetřovatelé lákavou zábavu – obří zmrzlinu zavěšenou na laně. Jedná se o kousky ovoce zmrazené ve vodě, které zvířata zabaví na dlouho dobu, zaměstná jejich smysly a jsou jim příjemnou odměnou. Další zajímavostí, kterou Vojáček o gorilách prozradil je, že jejich nejoblíbenější pochoutkou bývají růže. Při jejich konzumaci není nouze o vtipné a akční momenty a proto lidem ošetřovatelé doporučují, aby při návštěvě zoo nezmeškali komentované krmení goril každý den ve 12:30.

Zdroje: Wikipedia – luskouni, Facebook Zoo Ostrava, Facebook Zoo Tábor, iDnes,

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..