Počty volně žijících gepardů významně klesají

Vědci žádají, aby došlo k přeřazení divokého geparda (Acinonyx jubatus) mezi ohrožené druhy. Celkový počet těchto šelem v současnosti odhadují na pouhých 7 100 zvířat.

gepard

Nechybí mnoho… a svět bude o jednu krásnou kočku chudší.

Neblahé vyhlídky

Gepard je jednou z nejznámějších šelem, ať už pro svou neuvěřitelnou rychlost, elegantní stavbu těla či kulaté černé puntíky. Poslední pokusy o sečtení početních stavů těchto půvabných šelem ale nepřinášejí dobré výsledky. Zdá se, že dlouhonohá kočka raketovým tempem směřuje k vyhynutí. Podobně jako u mnoha jiných zvířat má hlavní podíl na vině ztráta biotopu a zabírání volné krajiny pro pastviny, výstavbu a související lidské aktivity. Dalšími příčinami mohou být pokles stavů kořisti, cílený lov i odchyt živých gepardů v rámci obchodu se zvířaty. Většina gepardů (77 %) navíc žije mimo plošně chráněné oblasti. Jeden příklad za všechny: populace superrychlých šelem v Zimbabwe klesla z 1 200 zvířat na maximálně 170 zbývajících kusů během pouhých 16 let.

Podle studie uskutečněné pod záštitou Londýnské zoologické společnosti a organizací na ochranu volně žijících zvířat bylo zjištěno, že na celém světě zbývá přibližně 7 100 gepardů, což je (pro lepší představu o uváděném čísle) jen o málo více než současný počet obyvatel obce Černošice. Gepardi ztratili 91 % svého původního areálu rozšíření, přičemž těžištěm jejich výskytu zůstává Afrika. V Asii izolovaně přežívá posledních cca 50 zvířat v Íránu.

gepard běží

Poslední sčítání ukazují, že gepardi sprintují k hranici vyhynutí.
Kredit: Hein waschefort, Wikimedia – CC BY-SA 3.0

S ohledem na markantní početní propad navrhují autoři studie přeřazení gepardů v rámci červeného seznamu z kategorie „zranitelný“ do kategorie „ohrožený“ druh. Změna klasifikace by měla zvýšit reálnou ochranu druhu a pokusit se tyto šelmy zachovat v přírodě i pro příští generace.

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 682-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..