Jak jsem slavil den ledních medvědů

Únor to je doba, která k návštěvě zoo zrovna neláká. Mrzne, od Vltavy fičí studený vichr, počasí že by jeden ani … nevyhnal ven. Ovšem jeden míní, druhý mění. 24. února se totiž slaví den ledních medvědů, a slavili ho i v Praze. Zvláště byli zvaní návštěvníci kteří se dostaví v doprovodu ledního medvěda. Tak jsme tedy šli, lední medvěd a já.

Den ledních medvědů

Kredit: © Jiří Churaň

Očekával jsem pustou zoo, všechny obyvatele zalezlé někde v teple, prostě nic vzrušujícího. Už u brány jsem byl překvapen množstvím zástupců druhu Homo Sapiens, ale hlavně chováním stálých obyvatel zoo. Gepardi relaxovali na pahorku a zdálo se, že jim mráz vůbec nevadí. Lev indický se zabýval tříděním druhotných surovin a nevlídným počasím se také nenechal nijak rušit. Jiné je to s mládeží, ta se raději držela v teple, jak jsem viděl u maličkých tygrů malajských.

Samozřejmě mě zajímalo, jak lední medvědi slaví svůj den. Musím říci, nějaké velkolepé oslavy jsem neviděl, snad jsem přišel pozdě a lední medvěd byl už z toho všeho unavený, takže se se mnou moc nebavil. Tučňáci, ti oslavu pojali úplně samorostle a proháněli se v bazénu. Žirafa ta by evidentně ráda slavila víc, chuť s jakou degustovala „sladké dřevo“ ukazovala na to, že pokud ji pozvou někam na recepci, vždy to umí ocenit. Lev si z oslavy odnesl výslužku a vypadal docela spokojeně. Jenom sup mrchožravý se tvářil uraženě, zjevně ho opomenuli při rozesílání pozvánek. Proč asi?

Samozřejmě, ne každý z obyvatel zoo má život snadný a jednoduchý, ne každému naservírují jídlo, ne každý má kvalitní ubytování. Například volavky popelavé, ktré zde bydlí už několik let, tak o ty se správa zoo vůbec nestará. Musí se uživit se tím co si ve Vltavě uloví. Navíc trpí bytovou nouzí, ale to je v Praze obecné. Lidi nemají byty, volavky mají zoufalý nedostatek hnízd. A tak jsem byl svědkem toho, jak si jeden pár volavek obsazuje hnízdo už teď, v mrazu, aby měli v létě kde bydlet. A to i když je únor, mrzne, vítr fičí, prostě získat v Praze hnízdo, to není věc snadná.

Takže si píšeme do diáře – příští rok nezapomenout na den ledních medvědů.

Foto: © Jiří Churaň

 

(Zobrazeno celkem 302-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..