Novinky

Proč je užitečné umět rozeznat pestřenky od vos?

Published by
Denisa Bartůňková

Umět rozeznat vosu od pestřenky se může velice hodit. Alergici si tím mohou ušetřit záchvat paniky ze strachu ze žihadla. A užitečné pestřenky nemusí zbytečně přijít o život plácačkou lidí považující je za vosy. 

Pestřenky napodobují nebezpečný vzhled vosy, aby se ochránily před predátory. Kredit: Alvesgaspar, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Ochranné mimikry, které mají pestřenkám zajistit bezpečí před sezobnutím ptáky, se jim paradoxně mohou stát mnohdy osudným. Hrozbu pro ně představují lidé, kteří je mylně považují za bodavý hmyz. Pestřenky se totiž svým vzhledem a zejména žluto-černým zbarvením podobají například vosám, a tak je lidé někdy ze strachu z žihadla zabíjejí. Přitom rozeznat pestřenku od vos, včel a čmeláků není vůbec obtížné.

Jak je odlišit?

Setkaly jste se někdy s „vosou“, která létá podivně rychle a trhavě, nebo se jen tak vznáší na místě a bedlivě si vás prohlíží svýma velkýma složenýma očima? Možná se na vás i některá snažila přistát, protože bývají velmi zvědavé. Pokud jste nezpanikařili a pečlivě si ji prohlédli, zjistili jste, že se vás nesnaží bodnout, ale že vás pouze prozkoumává svým lízavě-sacím ústrojím. A že možná víc připomíná mouchu, než žahadlové blanokřídlé.

To všechno jsou typické znaky pro pestřenku, příslušníka čeledi pestřenkovití, který není vůbec nebezpečný. Naopak je mírumilovný a užitečný. Larvy pestřenek jsou dravé a živý se drobným hmyzem, především pak mšicemi. Výzkumníci zjistili, jedna larva pestřenky rybízové je schopna pozřít více jak 200 mšic makových. A její větší příbuzná pestřenka hrušňová zvládla 820 mšic menší velikosti.

Zaslouží si chránit

Pestřenky si tak jistě zaslouží naši ochranu i pomoc. Zavděčit se jim můžete například tak, že na svou zahradu vysadíte pro ně vhodné druhy rostlin. Jsou to třeba rostliny z čeledi miříkovité (kopr, mrkev, fenykl,…), jiřinky, sadec, chrpu, ovocné, stromy, afrikány a břečťan především.

Zdroje: Zelená domácnost, Wikipedie pestřenky, iReceptář

Denisa Bartůňková

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

1 rokem ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago