Proč je užitečné umět rozeznat pestřenky od vos?

Umět rozeznat vosu od pestřenky se může velice hodit. Alergici si tím mohou ušetřit záchvat paniky ze strachu ze žihadla. A užitečné pestřenky nemusí zbytečně přijít o život plácačkou lidí považující je za vosy. 

Pestřenky napodobují nebezpečný vzhled vosy, aby se ochránily před predátory. Kredit: Alvesgaspar, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Ochranné mimikry, které mají pestřenkám zajistit bezpečí před sezobnutím ptáky, se jim paradoxně mohou stát mnohdy osudným. Hrozbu pro ně představují lidé, kteří je mylně považují za bodavý hmyz. Pestřenky se totiž svým vzhledem a zejména žluto-černým zbarvením podobají například vosám, a tak je lidé někdy ze strachu z žihadla zabíjejí. Přitom rozeznat pestřenku od vos, včel a čmeláků není vůbec obtížné.

Jak je odlišit?

Setkaly jste se někdy s „vosou“, která létá podivně rychle a trhavě, nebo se jen tak vznáší na místě a bedlivě si vás prohlíží svýma velkýma složenýma očima? Možná se na vás i některá snažila přistát, protože bývají velmi zvědavé. Pokud jste nezpanikařili a pečlivě si ji prohlédli, zjistili jste, že se vás nesnaží bodnout, ale že vás pouze prozkoumává svým lízavě-sacím ústrojím. A že možná víc připomíná mouchu, než žahadlové blanokřídlé.

To všechno jsou typické znaky pro pestřenku, příslušníka čeledi pestřenkovití, který není vůbec nebezpečný. Naopak je mírumilovný a užitečný. Larvy pestřenek jsou dravé a živý se drobným hmyzem, především pak mšicemi. Výzkumníci zjistili, jedna larva pestřenky rybízové je schopna pozřít více jak 200 mšic makových. A její větší příbuzná pestřenka hrušňová zvládla 820 mšic menší velikosti.

Zaslouží si chránit

Pestřenky si tak jistě zaslouží naši ochranu i pomoc. Zavděčit se jim můžete například tak, že na svou zahradu vysadíte pro ně vhodné druhy rostlin. Jsou to třeba rostliny z čeledi miříkovité (kopr, mrkev, fenykl,…), jiřinky, sadec, chrpu, ovocné, stromy, afrikány a břečťan především.

Zdroje: Zelená domácnost, Wikipedie pestřenky, iReceptář

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..