Hmyz mizí z planety. Podle vědců může do 100 let úplně vyhynout

Často se mluví o tom, že vymírá velké množství zvířecích druhů. Ještě daleko hůře než savci, ptáci nebo plazi je na tom však hmyz – ten vymírá osmkrát rychleji. Podle studie zveřejněné v časopise Biological Conservation zmizí každý rok ze světa 2,5 % hmyzu. Pokud se tempo úbytku nezmírní či nezastaví, hrozí, že za 100 let hmyz zcela vyhyne. Hlavními důvody je užívání pesticidů v zemědělství, svůj díl viny mají ale i klimatické změny a urbanizace.

Každý rok podle vědců ubyde na planetě 2,5 procenta hmyzu. | Zdroj: Pixabay.com

Třetina světové populace hmyzu je ohrožena, 40 % hmyzích druhů ubývá. Podle vědců právě začala šestá vlna vymírání druhů, na kterou se upozorňovalo zatím ve spojení s většími zvířaty, která se snadněji zkoumají. Hmyz ale tvoří nejrůznorodnější a nejpočetnější skupinu živočichů na světě. V součtu váží 17x víc než celé lidstvo. „Pokud se úhyn hmyzích druhů nepodaří zastavit, bude to mít katastrofální dopady na ekosystém planety a přežití lidstva,“ citoval The Guardian Francisca Sánchez-Baya z univerzity v Sydney. Na analýze pracoval společně s Krisem Wyckhuysem, jenž působí na čínské akademii zemědělských věd v Pekingu.

Kolaps přírodního systému

Výzkumníci pracovali se 73 vědeckými studiemi, které se věnovaly právě tématu úbytku hmyzu. Většina z nich zkoumala oblast západní Evropy a USA, několik dalších Austrálii, Čínu či Brazílii. Zbytku světa se dotýkalo jen málo analýz. Podle vědců doslova hrozí „katastrofický kolaps přírodního ekosystému“. „Úbytek je velmi rychlý. Za deset let bude hmyzu o čtvrtinu méně, za 50 let polovina a za 100 let nebude žádný,“ uvedl Sánchez-Bayo. Poněkud silný a ostrý jazyk, který ve svém výzkumu vědci použili, měl podle jejich slov lidi probudit: „Když uvážíme to, že 80 % biomasy hmyzu zmizelo za zhruba 25–30 let, je to opravdu velký problém.“

hmyz motýl včela

Úchvatní, zajímaví, užiteční –přesto je masově ničíme. Zdroj: Pixabay.com

 

Hmyz je potřebný pro fungování všech ekosystémů, protože slouží nejen jako potrava pro jiné druhy, ale zároveň opyluje rostliny a recykluje živiny. „Jestliže tento zdroj potravy zmizí, všechna zvířata, která se jím živí, pojdou hlady,“ míní Sánchez-Bayo. Největší hrozbou pro hmyz je podle něj stále se zintenzivňující zemědělství, tedy větší kácení lesů a vznik holých lánů, které navíc bývají chemicky ošetřeny. Největší úbytek hmyzu za posledních 20 let si vědec vysvětluje novými pesticidy, jako jsou fipronil a neonikotinoidy. Ty mají moc účinkovat na centrální nervový systému hmyzu. Hmyz začal ubývat už na počátku 20. století, zrychlil se v průběhu 50. a 60. let.

hmyz pavouk

Někomu jsou odporní, někomu připadají krásní. I pavouci ale mají v přírodě své místo. Zdroj: Pixabay.com

V Portoriku zmizelo 98 % hmyzu

Hmyz ovšem ubývá i v místech, kde se průmyslové zeměděsltví přiliš nepoužívá – v tropech. Tam podle výzkumníků ovšem škodí globální oteplování. Druhy se nedokáží přizpůsobit novým podmínkám. Na karibském Portoriku zmizelo za posledních 35 let 98 % hmyzu. Sánchez-Bayo dokládá úbytek i vlastním pozorováním. Když se nedávno vydal s rodinou na dovolenou, projeli autem 700 km australského venkova. Zatímco před lety by si podle jeho slov musel čistit přední sklo od hmyzu neustále, tentokrát to za celou jízdu udělal pouze jednou.

 

Zdroje: The Guardian, Biological Conservation, Česká televize

(Zobrazeno celkem 119-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “Hmyz mizí z planety. Podle vědců může do 100 let úplně vyhynout

  1. Jiří Churaň

    Tato zpráva obíhá tento týden digitální média a jde vlastně o přepis informace dost rozšířené na internetu. Článek obsahuje závažná a dalekosáhlá zobecnění v opravdu hojné míře. Po stránce faktických informací je ovšem stať poměrně chudá což je dáno způsobem jejího vzniku. Tvrzení a čísla uvedená v textu nejsou doložena a je tedy na čtenáři zda je bude akceptovat nebo je bude považovat za autorovo tvrzení. … Konkrétní doloženou informaci představuje vlastně jenom věta „Když se nedávno vydal s rodinou na dovolenou, projeli autem 700 km australského venkova. Zatímco před lety by si podle jeho slov musel čistit přední sklo od hmyzu neustále, tentokrát to za celou jízdu udělal pouze jednou“ …….V periodiku tohoto zaměření by neškodilo uvést více konkrétních informací aby nevznikl dojem, že jádrem zprávy jsou tvrzení bez podkladu, že snad jde o nějakou „dojmologii“.

    Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..