Proč se kočky tak často protahují?

Pokud máte ve své domácnosti kočičího člena, pravděpodobně ho velmi často vidíte s předními končetinami nataženými daleko před sebou a s drápky zarytými do koberce. Proč se kočky tak rády protahují?

kočka se protahuje

Čas vstávat a pořádně protáhnout kočičí hřbet… | Kredit: Patrik Nygren, Flickr – CC BY-SA 2.0

Nastartování svalů i řeč těla

V odpovědi na tuto otázku nehledejme nic složitého. Hlavní důvod, proč se kočky rády protahují, se totiž výrazně neliší od toho, proč to děláme my. Po dlouhé nečinnosti svalů je pořádné protáhnutí pro naše tělo jednoduchým nakopnutím, stejně tak jako pro tělo kočičí.

A proč tuto činnost kočky dělají tak často? Protože také daleko více spí či jen tak posedávají u okna či na gauči. Valná většina koček spánkem stráví většinu svého dne – v průměru tato zvířata spí 12 až 16 hodin denně, což je zhruba dvakrát více, než prospí běžný člověk. A protože ve spánku mají kočky, stejně jako my, paralyzovánu většinu svých svalů, potřebují je poté znovu rozpohybovat. Protahováním se do svalů i do mozku dostane více krve, a kočka je tak rychleji v pozoru. Co kdyby zpoza rohu náhodou zrovna vyběhla myš či okolo prolétla moucha…

Protahování je taktéž řečí těla. Kočka se při něm nachází ve zranitelné pozici a je mnohem jednodušší na ní zaútočit. Pokud jí tak nedělá problém protahovat se před vámi, projevuje tím naprosté pohodlí a důvěru vůči vám. O to více, pokud se překulí i na záda a odhalí své bříško.

kočka na zádech

Nebrání se kočka ukázat před vámi v pozici na zádech? Pak jste si získali její důvěru.

A nakonec je tu ještě jeden důvod, proč kočku tak často vidíme s nataženými končetinami a zarytými drápky. Po pořádném protáhnutí se zkrátka jednoduše cítí dobře. Možná je tak na místě se zamyslet nad tím, proč my lidé to děláme tak málo.

Zdroje: LiveScience, I♥Cats

(Zobrazeno celkem 1 677-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..