První zubří mládě, které se narodilo v rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá, pokřtil ve čtvrtek odpoledne ministr životního prostředí Richard Brabec a starosta Benátek nad Jizerou Jaroslav Král. Zubří slečna nese jméno Tula.
Zubři patří k nejohroženějším druhům zvířat v Evropě, na počátku 20. století je lidé téměř zcela vyhubili. Díky záchranným projektům na návrat těchto velkých kopytníků do krajiny je dnes možné u nás zubra vidět nejen v zoologických zahradách, ale žije i „polodivoce“ ve svém přirozeném prostředí. „Zubři do naší krajiny po staletí patřili, a je proto dobře, že se do ní v posledních letech vracejí a pomáhají tak mimo jiné zachovat cenná travní společenstva v České republice. Nejnovějšímu přírůstku do milovického stáda – zubří slečně Tule – přeji, aby v duchu svého jména mohla svůj vegetariánský život na místních travinách vést bez konfliktů, které poznali její předci při střetech s člověkem,“ uvedl ministr Richard Brabec.
Zubři se nacházejí v části rezervace, která sousedí s městem Benátky nad Jizerou. „Křtiny zubřího mláděte jsou hlavně signálem do budoucnosti. Adaptabilnost a další rozšiřování stád velkých kopytníků potvrzuje smysluplnost a naplňování projektu, kdy se vracíme k obnově původní vegetace v této přírodně cenné a těžce zkoušené lokalitě,“ navázal starosta Benátek nad Jizerou Jaroslav Král.
Pokojný vítr
Jméno Tula vybrali čtenáři internetového portálu iDnes. Z přibližně čtyř stovek návrhů se jich na tom vítězném shodlo patnáct. Toto mezinárodní ženské jméno má podle autorů návrhu význam klidná a pokojná. Ve finštině toto jméno údajně znamená „vítr“, ve filipínštině „báseň“, v mongolštině je odvozeno od základu „překonávat“ a foneticky může vycházet z dívčího řeckého jména Fotoula. „To, že se zubři a další druhy velkých kopytníků v rezervaci rozmnožují, potvrzuje, že tu našli výborné podmínky,“ podotkl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.
Zubří samička se narodila 26. května loňského roku. Její matka přijela březí již z polské rezervace, odkud pochází. „Mláděti se velmi dobře daří a výborně se začlenilo do hierarchie stáda. Pro někoho může být překvapivé, že jako jeho nejmladší člen není na společenském žebříčku skupiny nejníže. Je to dáno také tím, že jeho matka je ve stádě dominantní samicí,“ konstatoval Karel Bendl, ředitel společnosti Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, která zajišťuje chovatelský dohled v rezervaci.
Také podle něj je úspěšný projekt závazkem do budoucnosti. „Jak přibývá mláďat, je stále důležitější rezervaci včas rozšířit. Během své dvouleté existence přinesla pastva velkých kopytníků tak pozitivní výsledky, že je nyní zřejmé, že může výrazně pomoci se záchranou mnoha ohrožených druhů i v dalších částech bývalého vojenského prostoru. Navíc je velmi pozitivní, že rezervace získala velkou podporu různorodých organizací. Od lesníků, přes myslivce až po kluby branné činnosti a vojenské historie. I tím je tento projekt unikátní,“ dodal Karel Bendl.
Zdroj: Česká krajina, o.p.s