Psi vnímají lidskou řeč podobně jako my

Published by
Markéta Šmalcová

Podle anglické univerzitní studie používají psi k porozumění lidské řeči obě hemisféry, podobně jako lidé. Levou hemisférou vnímají slova, pravou naopak tón řeči a emoce. Psi mají zřejmě dobře vyvinutý sluch a citlivost nejen na odstíny lidského hlasu, ale i na pronášená slova.

Kredit: carterse, Flickr – CC BY-SA 3.0

Stane se vám, že mluvíte na ulici ke svému psovi a lidi na vás pohlížejí jako na blázny? Nyní máte v ruce neoblomný argument. Výzkum uveřejněný v prestižním vědeckém časopisu Current Biology dokazuje, že psi vnímají lidskou řeč mnohem sofistikovaněji, než se předpokládalo, protože dokážou chápat různé prvky našeho jazyka. Jsou schopni nejen rozlišovat zvuky, ale určitým způsobem i analyzovat jednotlivá slova a jejich intonaci.

Dokazuje to experiment provedený dvojicí výzkumníků z univerzity v Sussexu, Victorií Ratcliffovou a Davidem Rebym, jejichž pokusu se účastnilo na 250 psů. Do experimentální místnosti umístili na pravou i levou stranu reproduktory, ze kterých zaznívaly hlasy majitelů psů. Zkoumaný pes seděl mezi oběma reproduktory, zvuky byly pouštěny z obou stran zároveň.

Experiment byl založen na hypotéze, že zvuková stimulace přicházející do psích uší zleva či zprava se přenese do opačné mozkové hemisféry, která pak na obsah reaguje, a pes otočí hlavu na tu stranu, ze které přišel známý a významný podnět.

Když psům zazněly důvěrně známé rozkazy, jako „sedni“, „ke mně“ apod. očištěné od intonace, otočilo asi 80 % testovaných psů zpravidla hlavu napravo, tj. vjem zpracovala levá hemisféra psího mozku. Pokud byl rozkaz vysloven cizí řečí, nebo gramaticky nesprávně, ale se známou identickou intonací, otočili psi hlavu zase nalevo. Zareagovali pravou hemisférou a rozkaz se snažili dešifrovat na základě jeho intonace a emocionálních ukazatelů.

Zpracování zvuků ve dvou hemisférách je u psů podobné tomu, jak zvuky zpracovává mozek člověka. To ale rozhodně neznamená, že psi rozumí úplně všemu, co se jim řekne. Je to pouze důkaz toho, že vnímají různé aspekty komunikace, tedy nevnímají pouze to, co říkáme, ale i jak to říkáme.

Rozumíme ale i my psům, když se snaží říct něco oni nám? O tom třeba příště.

Zdroj: 

Markéta Šmalcová

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago