Psi vnímají lidskou řeč podobně jako my

Podle anglické univerzitní studie používají psi k porozumění lidské řeči obě hemisféry, podobně jako lidé. Levou hemisférou vnímají slova, pravou naopak tón řeči a emoce. Psi mají zřejmě dobře vyvinutý sluch a citlivost nejen na odstíny lidského hlasu, ale i na pronášená slova.

psi

Kredit: carterse, Flickr – CC BY-SA 3.0

Stane se vám, že mluvíte na ulici ke svému psovi a lidi na vás pohlížejí jako na blázny? Nyní máte v ruce neoblomný argument. Výzkum uveřejněný v prestižním vědeckém časopisu Current Biology dokazuje, že psi vnímají lidskou řeč mnohem sofistikovaněji, než se předpokládalo, protože dokážou chápat různé prvky našeho jazyka. Jsou schopni nejen rozlišovat zvuky, ale určitým způsobem i analyzovat jednotlivá slova a jejich intonaci.

Dokazuje to experiment provedený dvojicí výzkumníků z univerzity v Sussexu, Victorií Ratcliffovou a Davidem Rebym, jejichž pokusu se účastnilo na 250 psů. Do experimentální místnosti umístili na pravou i levou stranu reproduktory, ze kterých zaznívaly hlasy majitelů psů. Zkoumaný pes seděl mezi oběma reproduktory, zvuky byly pouštěny z obou stran zároveň.

Experiment byl založen na hypotéze, že zvuková stimulace přicházející do psích uší zleva či zprava se přenese do opačné mozkové hemisféry, která pak na obsah reaguje, a pes otočí hlavu na tu stranu, ze které přišel známý a významný podnět.

Když psům zazněly důvěrně známé rozkazy, jako „sedni“, „ke mně“ apod. očištěné od intonace, otočilo asi 80 % testovaných psů zpravidla hlavu napravo, tj. vjem zpracovala levá hemisféra psího mozku. Pokud byl rozkaz vysloven cizí řečí, nebo gramaticky nesprávně, ale se známou identickou intonací, otočili psi hlavu zase nalevo. Zareagovali pravou hemisférou a rozkaz se snažili dešifrovat na základě jeho intonace a emocionálních ukazatelů.

Zpracování zvuků ve dvou hemisférách je u psů podobné tomu, jak zvuky zpracovává mozek člověka. To ale rozhodně neznamená, že psi rozumí úplně všemu, co se jim řekne. Je to pouze důkaz toho, že vnímají různé aspekty komunikace, tedy nevnímají pouze to, co říkáme, ale i jak to říkáme.

Rozumíme ale i my psům, když se snaží říct něco oni nám? O tom třeba příště.

Zdroj: 

(Zobrazeno celkem 1 569-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..