Rypouši rozpoznají rytmus řeči

Lidská schopnost rozpoznávat hlasy druhých i podle rytmu řeči podle všeho není unikátní – vědci ve Spojených státech nedávno prokázali, že rytmus vokalizací je zásadní pro komunikaci rypoušů severních.

rypouš severní

Dospělý samec rypouše severního | Foto: Frank Schulenburg, CC BY-SA 2.0

Vokální komunikace tvoří důležitou součást sociálního života rypoušů severních (Mirounga angustirostris). Kromě tónové složky hlasu používají rypouši k vzájemnému rozpoznání také rozmístění a časování jednotlivých pulzů.

Před hlasem alfa samce slabší samci prchají

Výzkumný tým pod vedením Nicolase Mathevona pozoroval kolonii několika tisícovek rypoušů v Año Nuevo State Park v Kalifornii. Vědci nahráli vokalizace alfa samců a nahrávky posléze pouštěli slabším samcům ve skupině. Pokud beta samec zaslechl hlas dominantnějšího jedince, rychle se přesunul na jiné místo, aby se vyvaroval případného konfliktu, který by mohl skončit i smrtelným zraněním. V případě, že ale výzkumníci upravili rytmus nebo spektrální charakteristiky původní vokalizace, beta samec nereagoval – hlas zřejmě nerozpoznal a „čekal, co bude dál. Je to jejich strategie,“ uvádí Mavethon.

Rypouši vyčkáváním šetří energii

Ačkoli se vyčkávácí „strategie“ může jevit jen jako pouhé nicnedělání, rypouši pravděpodobně dělají to, co je pro ně skutečně nejlepší. Během rozmnožovací sezóny totiž samci rypoušů severních tráví tři měsíce na souši bez jídla a vody. Pokud tedy nereagují na neznámý hlas, vyhnou se zbytečnému výdeji energie.

Zdroj:

(Zobrazeno celkem 1 370-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..