Sledujte tulení mládě v přímém přenosu!

Díky polskému tuleňáriu jsme po tři měsíce mohli sledovat narození a dospívání tří tuleňů kuželozubých. Nyní byli odrostlí tuleni vypuštěni do moře.

Unda Marina s mládětem Neptunem | Kredit: Odpowiedzialny LOTOS, Fokarium

Tuleňárium v severopolském městě Hel má nový přírůstek. Dvaadvacetiletá samice tuleně kuželozubého (Halichoerus grypus) Unda Marina přivedla na svět svého sedmnáctého potomka. Tulení kluk se narodil v pondělí ráno a dostal jméno Neptun, váží 13 kilogramů a měří 105 centimetrů. Jeho otcem je dominantní samec skupiny, osmadvacetiletý Bubas.

Odrostlé mládě bude vypuštěno do přírody

Pokud bude mládě dobře prospívat, za několik týdnů vymění svou poporodní dlouhou bílou srst za tmavý kabátek a začne být připravováno na pobyt v přírodě. Nakonec bude Neptun vypuštěn do svého přirozeného prostředí – do moře.

Další radost přišla v neděli

Několik dní poté, co přišel na svět Neptunek, porodila jiná helská samice tuleně kuželozubého Agáta. Porod bylo možné sledovat živě přes webkameru. Pro ty, kteří si ale v neděli ráno nepřivstali, přinášíme galerii fotografií z porodu:

Agátina dcera Norda se narodila prvního března po páté ráno, ale už se má čile k světu a vzorně pije mléko od maminky. Jedná se teprve o čtvrtého Agátina potomka – dlouhá léta se jí totiž nedařilo zabřeznout, nebo mládě donosit.

Malá Norda si s hledáním zdroje vydatného mléka rychle poradila.
Kredit: LOTOS, Uniwersytet Gdański, Fokarium

Nejnovější přírůstek je také tulení slečna

Tulení samice Ania porodila 6. března v půl jedenácté večer. Její dcera Natka byla po narození 111 centimetrů dlouhá a vážila necelých 14 kilogramů. Díky mateřskému mléku by mládě mělo v průběhu tří týdnů přibrat asi 25 kilogramů. Příklad si může vzít z bratrance Neptuna, který v neděli 15. března překonal 50 kilogramů.

Nejmladší Natka (vzadu) těsně po narození. | Kredit: LOTOS, Uniwersytet Gdański, Fokarium

Unda Marina a její syn Neptun. | Kredit: LOTOS, Uniwersytet Gdański, Fokarium

Neptun již překonal hmotnost 50 kilogramů. | Kredit: LOTOS, Uniwersytet Gdański, Fokarium

Necelé tři týdny po narození Neptun začal línat. Během tohoto línání ztrácí svou novorozeneckou bílou srst, kterou nahradí skvrnitý šedivý kožich. Při línání obvykle tuleni nebývají dobře naladěni a příliš toho nesnědí, ale Neptuna, zdá se, toto období příliš nepoznamenalo, protože se stále pravidelně krmí. Jeho matka Unda Marina mu také od staré srsti pomáhá vytrvalým drbáním.

Na hřbetě už Neptun téměř vylínal. | Kredit: LOTOS, Uniwersytet Gdański, Fokarium

S kojením už ale pravděpodobně bude brzy konec: Unda Marina očividně začíná mít i jiné zájmy než starost o už tak dosti vykrmeného potomka.

Unda Marina s Bubasem pracují na nové generaci. | Kredit: LOTOS, Uniwersytet Gdański, Fokarium

Jak mláďata rostou a prospívají

Natka poprvé ve vodě | Kredit: Jerzy Marks, Fokarium

Týdny plynou a mladí tuleni rostou jako z vody, nebo přesněji rostou do vody. Zatímco Neptun, ač již zcela vylínaný, stále neopustil svůj kojenecký kotec, do nějž ho i šest týdnů po porodu chodí každé čtyři hodiny kontrolovat a krmit jeho matka, Neptunovy mladší sestřičky Norda a Natka už nejenže shodily bílou poporodní srst a odhalily krásné světlé kožíšky, ale obě již také byly odstaveny a pomalu zkoušejí plavat v blízkém bazénu. Natka je sice ze všech tří sourozenců nejmladší, ale do vody se vydala první. Ve vodě je Natka opravdu ve svém živlu, plavání ji těší a jde jí.

Norda po odstavení shodila několik kilogramů, brzy však  začala jevit zájem nejen o chybějící mléko, ale i o to, co se děje mimo provizorní výběh. Možná k tomu přispěl i její otec Bubas, který občas zavítal k ní do kotce, podle všeho pouze proto, aby se mohl v klidu vyspat. V současnosti se Norda s Natkou tedy pomalu osamostatňují a začínají se připravovat na život ve volné přírodě.

Norda byla koncem března odstavena. | Kredit: LOTOS, Uniwersytet Gdański, Fokarium

Zatímco Neptun… Běžně jsou mláďata tuleně kuželozubého kojena tři až čtyři týdny. Neptun a jeho matka Unda Marina se ale zřejmě rozhodli, že zlomí rekord: Neptun je kojen již o dva týdny déle. Matka se o něj stará velmi dobře a její potomek tedy utěšeně přibývá na váze. Nezbývá než doufat, že Undě Marině dojde mléko dřív, než její vypasený synek praskne.

Neptun byl dlouho v péči své starostlivé matky. | Kredit: LOTOS, Uniwersytet Gdański, Fokarium

Unda Marina se o syna starala ve dne v noci. | Kredit: LOTOS, Uniwersytet Gdański, Fokarium

Neptun se přidal k Nordě a Natce

Ač se tomu těžko věří, Neptun byl oficiálně odstaven! Po jednom dni, kdy mladý tuleň marně vyhlížel maminku, byl v pátek 10. dubna 2015 konečně přenesen do bazénu ke svým mladším sestřičkám. S jeho necelými dvaapadesáti kilogramy jeho přenesení z porodního kotce do bazénu nebyla žádná legrace:

Tuleni se v bazénu dobře baví

Už je to několik týdnů, co se všechna tři tulení mláďata musela naučit plavat. A jak se Nordě, Natce a Neptunovi v bazénu vede?

Neptun a jeho sestra synchronizovaně pozorují vodu. | Kredit: LOTOS, Uniwersytet Gdański, Fokarium

Tuleni mají rádi společnost svých soukmenovců. Není sice známo, že by ve volné přírodě navazovali těsné a dlouhodobé vazby, ale každopádně jsou rádi v kolektivu. O našich třech ostře sledovaných tuleňatech to platí na sto procent: Norda a Natka se rychle skamarádily (koneckonců obě byly spolu v bazénu předtím, než přišel Neptun) a ani Neptun nezůstává pozadu. Ten sice velmi rád spí ve svém oblíbeném koutě, jako to dělával ještě u maminky v porodním kotci, ale zejména ráno a dopoledne se živě účastní her svých sestřiček a hraje si i sám – s míčem nebo s bójí. Děvčata si hrají hlavně spolu – když máte štěstí, můžete živě sledovat jejich ladné plavecké figury, v jejichž eleganci se předhánějí. I Neptun se ve vodě pohybuje rychleji, než byste na základě jeho vzhledu chlupatého knedlíku mohli usuzovat.

Jak můžete vidět v následující galerii, tuleni každou novou věc podrobují důkladnému zkoumání. Zejména když je tou věcí hadice, z níž teče voda. Od hry s hadicí tuleně nakonec dokázala odvést pouze večeře.

A když už jsme u té večeře, tuleni už se také naučili, k čemu jsou sledi. Ještě nedávno zůstávalo na dně bazénu vždy několik sleďů od posledního krmení, ale jak se mláďata stávají šikovnějšími a hladovějšími, začínají si osvojovat základní lovecké návyky – i když zde ve Fokariu musí mrtvé sledě trochu povzbudit, aby alespoň vzbuzovali dojem, že je tuleni loví, a ne jen jedí.

Jedno z děvčat si pochutnává na sleďovi, zatímco Neptun spí v koutě (vpravo nahoře).
Kredit: LOTOS, Uniwersytet Gdański, Fokarium

Tulení trojice byla vypuštěna do moře

Nadešel poněkud smutný čas rozloučení s tuleními sourozenci. Ošetřovatelé uznali Nordu, Natku i Neptuna plně soběstačnými a schopnými přežít ve volné přírodě, a tak byli tuleni 28. května 2015 u Gdaňského zálivu vypuštěni do Baltského moře. Tuleni dlouho neváhali a nadšeně se vrhli do vln.

Neptun i jeho sestřičky spěchají do vody. | Kredit: PolnocnaTV, YouTube

Všichni tři tuleni byli vybaveni GPS vysílačkami, které budou po nějakou dobu sledovat jejich pohyby. Vysílače by měly odpadnout při prvním línání. Zatím ale můžeme sledovat jejich cesty po moři ZDE.

Díky GPS vysílačům je možné sledovat pohyby vypuštěných tuleňů. | Kredit: wedrowkifok.wwf.pl

Ačkoli se nám po třech hravých tuleních kuželozubých bude stýskat, je nutné podotknout, že jejich sledováním se mořští biologové dozvědí mnoho užitečných dat o chování těchto mořských savců a získané vědecké poznatky budou mimo jiné pomáhat i k vytvoření harmoničtějšího soužití lidí a zvířat.

Ačkoli to mladí tuleni nevědí, mají před sebou důležitý úkol. | Kredit: PolnocnaTV, YouTube

Zdroj:

(Zobrazeno celkem 1 278-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..