Tetra slepá: mimořádná a nenáročná ryba do akvária

Tetra slepá (Astyanax mexicanus jordani) je důkazem, že nevidomost nemusí být nutně handicap. Ve vodním ekosystému jeskyní by byl tetře zrak stejně k ničemu. Došlo u ní nejen k zakrnění očí, ale zároveň i k vylepšení ostatních smyslů a snížení nutnosti spánku.

Tetra slepá má zakrnělé oči. Kredit: H. Zell, Wikimeda Commons, CC BY-SA 3.0

Tetra slepá je drobná, zhruba dvanácticentimetrová rybka. Žije na území Mexika převážně v jeskyních. V řekách na povrchu se vyskytuje její příbuzná tetra mexická (Astyanax mexicanus), která zrak vyvinutý má. Nejen že postupem času došlo u tetry slepé ke ztrátě očí, ale i současně k vymizení pigmentu. Jedinci žijící mimo jeskyně bývají sytě růžoví. V chovu u ryb po několika generacích dochází k vytváření buněk hromadících krystalky guaninu, díky čemuž vzniká bělavě stříbrné zabarvení.

Krystalky způsobují odražení dopadajícího světla a vytváří tím vnější ochranu orgánů před paprsky světla. Obě pohlaví jsou zabarvená stejně. Pohlaví je i tak na první pohled lehce rozlišitelné. Samice je oproti samci na první pohled o něco větší. Jedná se o všežravé ryby žijící v hejnech. Mimo dobu rozmnožování se neprojevují nijak agresivně, ale během doby tření se u nich dá pozorovat zvýšená útočnost. Samice je schopná naklást během této doby od 500 do 1 500 jiker. Samec je následně oplodní. Plůdek se líhne během 18 až 24 hodin a hned přijímá potravu.

Zarostlé oči a ztráta pigmentu

Vývoj tetry slepé i mexické probíhá během prvních 36 hodin úplně stejně, takže i u jeskynní varianty jsou v raném stádiu oči vidět. Vývoj zrakového orgánů je následně pozastaven zhruba na velikosti 0,2 milimetrů. Během krátké doby zanikají tím, jak ryba roste, až nakonec zarostou v očních jamkách. V pátém dnu jsou už viditelné rozdíly. Oči jsou umístěny na dně očnice, překryty tukovými váčky a uzavřeny chrupavčitými schránkami.

Druhotná ztráta zraku je přizpůsobením na život v jeskynním systému. Vlivem ztráty zraku se rybám skvěle vylepšily ostatní smysly. Mají velmi dobře vyvinutou postranní čáru, kterou zaznamenají i nejmenší změny proudění okolní vody. Při porovnání s tetrou mexickou je tetra slepá o mnoho úspěšnější při hledání potravy a rychleji reaguje na nebezpečí.

Nemusí spát

Vlivem života v temných vodách jeskynního ekosystému se vytvořil rybám úplně jiný biorytmus. Oproti ostatním rybám žijících v povrchových vodách spí pouze minimálně. K velice krátkému spánku Richard Borowsky z New York University uvedl: „Svým způsobem je možné přirovnat tyto ryby k lidem trpícím poruchami spánku.“ Hlavním důvodem, proč dokázaly tetry slepé minimalizovat spánek, není až tak absence světla, ale fakt, že v prostředí věčné tmy je život mnohem náročnější. Vyskytuje se zde méně potravy a ryby byly nuceny maximalizovat možnost jejího získání.

Tetra slepá nepatří mezi nijak náročné rybičky na chov. Stačí dodržet vhodnou teplotu mezi 20 až 27°C a pH vody by se mělo pohybovat v rozmezí 6 až 7,8. Jako krmivo postačí vločky, rostlinná a mražená potrava, jídelníček se může zpestřit i o živou potravu. Tetry se drží více ve spodní části nádrže, proto je lepší vybrat prostorné akvárium, aby měly dostatek prostoru. Dno se doporučuje vytvořit písčité nebo kamenité, aby se vytvořilo co nejvěrohodnější přirozenému prostředí. Během doby tření je lepší tetry přemístit do jiné nádrže, nejlépe o obsahu 30 až 50 litrů. Velice rády okusují rostliny a celkově demolují akvárium. Mohou dokonce ublížit ostatním rybám vyskytujícím se ve stejné nádrži.

ZdrojeTetra slepá – Astyanax jordani (rybicky.net), Slepá jeskynní ryba překvapila vědce – téměř nespí – Ekolist.cz,Tetra slepá (Anoptichthys jordani) << Články << Velká encyklopedie akvarijních rybiček (akvapedie.cz), Simera-Tetry-slepe.pdf (cuni.cz)

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..