ZOO Ústí nad Labem se na základě konzultace s Evropskou asociací zoologických (EAZA) zahrad a akvárií rozhodla za stávajících chovatelských podmínek nepokračovat v chovu lachtanů. Nahradit by je mohli v příštím roce tučňáci nebo vydry, i tak bude ale potřeba úprava expozice.
Tato zpráva jistě zarmoutí mnohé příznivce ústecké zoo, kteří tam často i díky populárnímu cvičení lachtana Hombrého a později jeho následovníka Moritze. Lachtan Moritz však bohužel koncem loňského roku uhynul.
Zoo Ústí vstoupila do jednání s Gerardem Meijerem z holandské Zoo Rhennen, který je vedoucím Evropské plemenné knihy (ESB) pro lachtany kalifornské. Ten upozornil, že ústecké zařízení již nesplňuje prostorové požadavky pro chov lachtanů a doporučil expozici buď využít pro menší druh zvířat, nebo podle směrnice pro chov lachtanovitých zásadně rozšířit, pokud chce ústecká zoo i nadále chovat lachtany kalifornské.
V praxi by to znamenalo zvětšit stávající zařízení 4–5x včetně vybudování dvou odstavných bazénů a prohloubení dna. Prostor, ve kterém se nyní expozice nachází, by takto rozsáhlou rekonstrukci neumožňoval a chovatelské zařízení pro lachtany by se celé muselo přemístit do jiné části zoo.
Ústecká zoo jako člen EAZA stanovisko vedoucího ESB respektuje a samozřejmě si uvědomuje, že zařízení pro chov lachtanů, které bylo vybudováno v 80. letech minulého století, již neodpovídá moderním trendům v chovu zvířat. Lachtani jsou vysoce sociální zvířata, držet větší skupinu v těchto podmínkách není možné, neboť tak nejsou respektovány jejich přirozené potřeby. Trendem moderního chovu je sestavovat skupinu lachtanů v počtu 4 až 6 jedinců.
Co tedy dál? Zoo Ústí nad Labem ztratí ukončením chovu lachtanů jedno z nejpopulárnějších zvířat, na druhé straně zoo považuje za nejdůležitější aspekt chovat zvířata v takových podmínkách, které odpovídají jejich životním potřebám.
Vhodnější variantou tak zřejmě bude upravit tuto expozici pro jiný návštěvnicky zajímavý druh. Nabízí se možnost začít chovat skupinu tučňáků či pořídit velký druh vyder, což jsou také zvířata návštěvníky oblíbená a vyhledávaná. I tak bude potřeba upravit stávající zařízení expozice, což ale nebude hned. Snahou a přáním ústecké zoo je přivítat v příští sezóně nový druh, který se pro návštěvníky stane nejen stejným lákadlem, ale který se bude i rozmnožovat. Definitivní bude rozhodnutí nového ředitele zoo, který bude veškeré možné varianty konzultovat se zřizovatelem.
Zdroj: Věra Vrabcová – ZOO Ústí nad Labem