Druhé mládě praturů se v pátek ráno narodilo na pastvině v Přírodní rezervaci Milovice. Porod měl navíc v neděli radostnou dohru. V rámci výzkumu, který na pastvině dlouhodobě probíhá, odborníci zjistili, že na svět nepřišlo jen jedno mládě, ale že samice přivedla na svět dvojčata.
Samice porodila sama bez asistence. Stejně jako u prvního narozeného telete, které se ve stádě narodilo 20. dubna, také v tomto případě šlo u samice o jejího vůbec prvního potomka. „Obě mláďata by měly být jalovičky,“ uvedla Barbora Valníčková z České zemědělské univerzity, která v neděli pozorování praturů prováděla. Na rozdíl od divokých koní, kde se dvojčata rodí skutečně jen velmi výjimečně, nejsou u divokého skotu porody dvou mláďat zcela neobvyklé.
Dvojčata jsou i riziko
Pro zdravý vývoj telat v budoucnu je přitom důležité, aby byla obě mláďata stejného pohlaví. „Pokud se narodí býček a jalovička, bývá jalovička často ovlivněna hormony svého bratra a může být v dospělosti neplodná,“ upozornila Barbora Valníčková na jev, který se nazývá freemartinismus.
Celkem jsou tak na pastvině již tři mláďata praturů. Jako první se 20. dubna narodil býček, v pátek 29. dubna pak přišla na svět dvojčata – samičky. Kromě toho je v rezervaci také deset hříbat, z toho devět na milovické pastvině a desáté na pastvině u Benátek nad Jizerou.
Telata jsou schovaná
Pozorovat obě mláďata najednou nebylo v pátek možné, protože samice je odkládá do vysokého porostu, což je instinkt, který v přírodě pomáhá mláďata chránit před predátory. Jen jednou za čas je přijde nakojit. V pátek tak bylo možné na okamžik zahlédnout na pastvině dvě samice, z nichž každá kojila jedno mládě, druhé z dvojčat se však v té chvíli skrývalo ve vysoké trávě.
„Z prvních dvojčat v rezervaci máme samozřejmě velkou radost,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Ke třem mláďatům praturů by mělo v příštích dnech přibýt ještě minimálně jedno, protože březí je přinejmenším také třetí z pěti samic.
Původní pratuři byli v přírodě vyhubení v sedmnáctém století a vědci je zpětně šlechtí od roku 2008. V Milovicích pobývají zvířata druhé a třetí generace zpětně šlechtěných praturů, proces zpětného šlechtění bude trvat přibližně padesát let. Stádo zpětně šlechtěných praturů v Milovicích je první v celé střední a východní Evropě. Do Milovic přijel jeden samec a pět samic loni v říjnu z Nizozemí, kde v rámci projektu TaurOs tamní nadace Taurus Foundation pracuje na zpětném šlechtění praturů ve spolupráci s vědci z Wageningenské univerzity. Cílem projektu je vytvořit zvíře, které stavbou těla, zbarvením i schopností přežít v přírodě bude přesně odpovídat původnímu praturovi.
Milovická rezervace
Přírodní rezervace Milovice je prvním místem na světě, kde od loňského roku žijí všechny tři druhy velkých kopytníků Evropy: zubři, divocí koně a pratuři. První pastvina u Milovic má rozlohu 40 hektarů, druhá u Benátek nad Jizerou 120 hektarů. Na první pastvině je v současnosti osm hříbat, na druhé pastvině je zatím jedno.
Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.
Zdroj: Česká krajina, o.p.s.