Vědci našli nehořlavého jestřába

Jestřáb Cooperův (Accipiter cooperii), kterého vědci objevili objevili v blízkosti překladiště odpadu u kanadského Vancouveru, je považován za znečištěním nejvíce zasaženého ptáka na světě. Jestřáb měl v těle tak vysoké hladiny chemických zpomalovačů hoření, že byl v podstatě nehořlavý.

jestřáb Cooperův

Jestřáb Cooperův s kořistí  |  Kredit: Sagamore66, Wikipedia

Tým kanadských vědců z McGillovy univerzity učinil tento překvapivý objev při analýze vzorků jaterní tkáně z dravců, kteří byli objeveni zranění nebo mrtví v oblasti širšího Vancouveru. Odborníci porovnávali hladiny toxických polybromovaných difenyléterů (PBDE) v jaterním tuku 13 dravců z celého Vancouveru. U 12 z nich naměřili v průměru úroveň PBDE 1873 ppb (parts per bilion – částí na miliardu), ale jeden dravec nalezený u skládky v Langley měl koncentrace 105násobné.

jestřáb Cooperův

Jestřáb Cooperův
Kredit: www.GlynLowe.com, CC BY 2.0

Hladiny PBDE v těle kontaminovaného jestřába byly 196 ppm (parts per million – částí na milion), tedy podstatně vyšší než hodnoty, které výzkum zaznamenal u ostatních vancouverských dravců a u ptáků nalezených buď v městech v Kalifornii, nebo na skládkách elektronického odpadu v Číně. Jestřáb sice zřejmě nezemřel přímo v důsledku kontaminace, ale je pravděpodobné, že se toxicita látek projevovala ve snížené produkci hormonů štítné žlázy, což mělo dopad na jestřábův metabolismus, jeho růst a chování.

PBDE jsou skupina chemických látek, které fungují jako zpomalovače hoření a bývaly široce používány v počítačích, elektronice, automobilech, kobercích a nábytku. I když mnoho z těchto látek bylo od roku 2000 v Kanadě zakázáno, i nadále se hromadí na skládkách, kam lidé vyvážejí starší věci obsahující PBDE. V deltě řeky Fraser v Britské Kolumbii se například množství PBDE zdvojnásobilo každé čtyři roky v průběhu posledních čtyř desetiletí. To samozřejmě mohlo mít významný vliv na populace živočichů, kteří žijí v okolí.

„Mnoho zvířat, včetně kojotů, orlů a jestřábů, profituje z přebytku potravin v našich městech. Daní za to je bohužel vysoká míra znečištění. Úrovně zpomalovače hoření u špačků, oblíbené kořisti jestřábů, kteří žijí v blízkosti skládky, byly 15krát vyšší než hodnoty týchž látek u špačků nalezených jinde ve Vancouveru,“ uvedl profesor Kyle Elliott z Katedry přírodních zdrojů McGillovy univerzity, jeden z autorů studie, která byla nedávno zveřejněna v časopise Science. „Byli jsme překvapeni takovými úrovněmi nebezpečných látek v prostředí, o kterém si myslíme, že je „zeleným“ městem. Můžeme jen doufat, že vzhledem k zákazu PBDE se úrovně těchto nebezpečných látek u ptáků rychle sníží. Již nyní pozorujeme rychlé poklesy hladin znečištění u volavek a kormoránů v oblasti Vancouveru.“

jestřáb Cooperův

Mladý jestřáb Cooperův | Kredit: sherseydc, Wikipedia, CC BY 2.0

Zdroje:

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..