VIDEO: Chobotnice roztomilá, nově objevená

Drobná chobotnice vypadá spíše jako postavička z animovaného filmu. Podle vědců z Kalifornie je tento nový druh měkkýše tak roztomilý, že by mohl dostat vědecké jméno Opisthoteuthis adorabilis – tedy chobotnice rozkošná.

chobotnice roztomilá

Chobotnice roztomilá | Kredit: Science Friday, YouTube

Růžově zbarvený hlavonožec je velký asi jako pěst, má velké oči a blány mezi chapadly. Žije hluboko v chladných vodách Pacifiku, pohybuje se s pomocí ploutví, které vypadají jako vlající uši. Vědci z kalifornského výzkumného ústavu akvária v Monterey Bay zkoumají 12 samiček ve speciální nádrži s chlazenou vodou a červeným světlem, které chobotnice neruší. Chobotnice jsou docela spokojené, jedna dokonce nakladla vajíčka. Stephanie Bushová, vedoucí výzkumu, nechává tato vajíčka líhnout, vzhledem k tomu, že se tak typicky děje ve velmi studené vodě, může tento proces trvat několik 2–3 roky.

„Pokud popisujete nově objevený druh, můžete mu také vybrat jméno,“ tvrdí Bushová. „Jedním z mých nápadů bylo právě Opisthoteuthis adorabilis – tedy chobotnice roztomilá.“ Podle nás má Stephanie rozhodně pravdu. Podívejte se ostatně sami na video od Science Friday.

Roztomilá chobotnice není jediná pozorovaná v tichomořských hlubinách, vědci zachytili i větší druhy, zatím jim podle plandavých „uší“ připomínajících kresleného létacího slona říkají Dumbo chobotnice.

Ve zvláštním jméně vědci nevidí problém – snadno se vyslovuje a veřejnosti se líbí. Budoucí Opisthoteuthis adorabilis však není prvním organismem, který obdržel netradiční jméno.

scaptia beonce

Ovád Scaptia beyonceae  |  Kredit: Eric2280, Wikimedia Commons – CC BY-SA 3.0

V roce 2011 byl jeden z ovádů kvůli svému zlatému zadečku pojmenován Scaptia beyonceae po zpěvačce a herečce Beyoncé. Po rockovém zpěvákovi Franku Zappovi byla pojmenována jistá medúza, Phialella zappai. Biolog, který medúzu pojmenoval, tajně doufal, že se se známým hudebníkem setká. Zvláštní byl i vznik jména dinosaura Tianchisaurus nedegoapeferima. Jeho druhové jméno vzniklo složením z příjmení herců z filmu Jurský park, natočeného v roce 1993 – Sam Neill, Laura Dern, Jeff Golblum, Richard Attenborough, Bob Peck, Martin Ferrero, Ariana Richards a Joseph Mazzelo.

Své jméno má zvěčněné v biologii i český velikán Jára Cimrman, čeští vědci tak pojmenovali na jeho počest parazitického prvoka – kokcidii Isospora jaracimrmani. A s blížící se premiérou Hvězdných válek připomeňme i růžového Yodu. Yoda purpurata je druh žaludovce, který žije v hloubkách kolem dvou kilometrů v Atlantickém oceánu. Růžová barva sice postavičku z Hvězdných válek necharakterizuje, jeho výběžky u hlavové části však vědcům připomínají Yodovy veliké uši.

Tato bizarní jména druhů jen dokládají, že i vědci se ne vždy drží pravidel. Nebo je zkrátka provází Síla.

Zdroj: iflscience.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..