VIDEO: Jak se páří mořský ďas? Vědci akt poprvé nafilmovali a jsou ohromeni

Mořský ďas je jedním z nejzáhadnějších živočichů žijících pod mořskou hladinou. Ukrývá se v naprosté tmě v několikasetmetrových hloubkách. Protože se k němu lidé nejsou schopni potopit, téměř veškeré informace získávají vědci z mrtvých těl těchto živočichů. Nyní se však podařilo pořídit unikátní záběry, na nichž se ďasové dokonce páří. 

Tento mořský ďas byl natočen v hloubce 800 metrů. | Zdroj: Youtube.con

Vidět mořského ďasa v jeho přirozeném prostředí je obtížné. Žije stovky metrů pod hladinou, a tak se ho nyní podařilo natočit jen díky speciální ponorce. Ačkoli je mořských ďasů zhruba 160 druhů, jejich videozáznamů existuje jen několik. U Azorských ostrovů se nedávno objevila samice ďasa, kterou se podařilo natočit. Konkrétně se jednalo o druh čertovník Jordanův (Caulophryne jordani). Už to by bylo výjimečné. Byla vidět díky bioluminiscenci, tedy „světýlku“, které je pro ďasy typické. Vědci si však všimli ještě něčeho – na jejím těle visel přichycený sameček.

Zásobárna spermatu

Ryba velká jako pěst měla u sebe mnohem menšího partnera. Podle dostupných poznatků se vědci domnívají, že jakmile se samice a samec jednou sejdou, už se nerozdělí. Ve tmách hlubokého oceánu by totiž žádného dalšího partnera nemuseli potkat. Samice pak slouží jako zásobárna živit a samec jako zdroj spermatu. „Studuji tato zvířata většinu svého života, ale něco takového jsem ještě neviděl,“ svěřil pro čaposis Science  vědec Ted Pietsch z University of Washington v Seattlu.

Ve vodě elegantní

Jedinečné video, které pořídili manželé Kirsten a Joachim Jakobsenovi v 800 metrech pod hladinou, biology nadchlo. „Úplně mě to šokovalo,“ řekl Pietsch. Biologové teď budou moci podrobněji zkoumat život ďasů. Podle jejich slov je uchvátilo, jak ryba vypadá elegatně. Mrtví živočichové totiž takové vzezření nemají. Další zajímavou věcí jsou bičíkovité výběžky, které obklopují tělo samice. Cokoli se jich dotkne, za tím ďas okamžitě míří. „Nemohou si dovolit nechat odejít jídlo, v takové hloubce je ho příliš málo,“ vysvětlil Pietsch.

Uniktání navíc je, že tyto bičíkovité výběžky svítí. To biologové u ďasů nikdy nespatřili. „Dá se ale těžko říct, zda je to světlo bioluminiscenční, tedy zda vzniká v těle ďasa, nebo výběžky jen odrážějí světlo od ponorky,“ kostratuje Pietsch. Ačkoli video bylo pořízeno už v srpnu roku 2016, na veřejnost se poprvé dostává až nyní.

Zdroj: Science

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..