VIDEO: Ostýchavý vorvaňovec ve svém živlu

Vorvaňovec není ani vorvaň, ani delfín, ale druh ozubeného kytovce z čeledi vorvaňovcovitých se zobákovitým tvarem čelistí. Vorvaňovec tropický (Mesoplodon densirostris) dorůstá do délky až 5 metrů a váží kolem jedné tuny. Žije v tropických oblastech všech oceánů a moří, při hlubokém ponoru vydrží pod vodou až 45 minut. 

Vorvaňovci tropičtí žijí v menších skupinách, čítajících 3–7 jedinců. Živí se rybami a hlavonožci, které vyhledávají pomocí zvukové echolokoace. Studie německých a belgických vědců z roku 2011 prokázala, že výkonné nízkofrekvenční sonary používané vojenským námořnictvem vorvaňovce ruší a ohrožují. Vorvaňovec při zásahu zvukem sonaru vyplouvá rychle k povrchu, což pro něj může mít zdravotní následky, a odplouvá ze zasažené oblasti, kam se posléze několik dní nevrací.

Vorvaňovci jsou málo prozkoumanou čeledí kytovců, i proto nejsou zatím nijak speciálně chráněni. Blízká setkání, jaká dokumentuje video, jsou poměrně vzácná.

Zdroj:

  • arkive.org
  • YouTube – Ocean Eyes
  • Tyack PL, Zimmer WMX, Moretti D, Southall BL, Claridge DE, et al. (2011) Beaked Whales Respond to Simulated and Actual Navy Sonar. PLoS ONE 6(3): e17009. doi:10.1371/journal.pone.0017009
(Zobrazeno celkem 1 544-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..