VIDEO: 65letý albatros odchovává mládě

Nejstarší známý volně žijící pták na světě, 65letá albatrosice jménem Wisdom (Moudrost) odchovává vlastní mládě, které se vylíhlo na začátku února. Má se za to, že Wisdom odchovala za svůj život až 40 mláďat a nalétala pět milionů kilometrů.

Nejstarší známý divoce žijící pták, samička albatrosa laysanského (Diomedea immutabilis), hnízdí každoročně na atolu Midway v Tichém oceánu. Začátkem února se se vylíhlo její poslední mládě Kūkini, což je havajské slovo pro posla.

„Wisdom nám ukazuje, že se stále máme co učit. Nevěděli jsme, že albatros může žít tak dlouho a ještě odchovávat mláďata,“ řekla Susan White, vedoucí projektu US Fish and Wildlife Service. Albatrosi každý rok kladou pouze jedno vejce, zřejmě i proto je možné, aby byla Wisdom stále plodná. Ve skutečnosti může být lepší matkou než mladší albatrosí samičky, má už řadu zkušeností.

albatros laysanský

Wisdom (albatros laysanský) s mládětem v březnu 2011

Když samičku Wisdom okroužkoval poprvé vědec Chandler Robbins v roce 1956, odhadl její stáří asi na pět let. Přestože pět kroužků, kterými byla Wisdom označena, už zrezivělo, albatrosice sama vypadá a chová se stále mladě.

Albatrosi navazují vztahy na celý život, je tedy možné, že Wisdom již několik partnerů přežila. Se současným samcem jménem Goo, jehož věk vědci neznají, je již několik let. Oba se však zdají ve skvělé kondici, a tak je možné, že se malý Kūkini již za rok může dočkat mladšího sourozence.

Albatros laysanský patří k typickým mořským ptákům, s rozpětím křídel až dva metry a váhou až 4 kg se živí převážně mořskými hlavonožci, ale i korýši a rybami.

Zdroj: NationalGeographic.com, US Fish and Wildlife Service

(Zobrazeno celkem 620-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..