VIDEO: Rys používá při ochraně teritoria podivné zvuky

Rysa kanadského, který žije v tajgách Severní Ameriky, si většinou lidé představí jako majestátní šelmu kráčející po bílém sněhu. Když se ale dva jedinci střetnou, potřebují si stejně jako mnoho jiných zvířat ujasnit hranice svého území. Rysi k tomu využívají zvláštní zvuky.

Rysi kanadští váží zhruba polovinu co rysi ostrovidi.| Foto: Flickr.com

Řidič musel zastavit, když mu cestu v americkém státě Maine zkřížily dvě kočkovité šelmy – rysi kanadští. Po stáhnutí okénka zjistil, že vydávají podivné zvuky, které se obvykle od „koček“ neočekávají. “Rysové ve videu jsou právě uprostřed sporu o území,” vysvětlil pro Natiaonal Geographic biolog Mark McCollough.

Silnice se zřejmě táhne mezi jejich teritorii, proto se přou zrovna uprostřed vozovky. A proč rysi používají právě tyto zvuky? „Jsou náhradou za fyzický souboj,“ řekl McCollough. Tyto šelmy, ačkoli váží obvykle jen okolo deseti kilo, tedy zhruba polovinu co rys ostrovid, mají obrovské drápy a zuby. Díky zvukům, které vydávají, se tak mohou vyhnout vážným zraněním.

Území záleží na potravě

Podobné střety zažívají zvláště samci, jejichž území bývají větší než ta samičí. Vždy ale záleží na dostupnosti hlavního zdroje potravy – zajíců měnivých. Pokud je kořisti v oblasti málo, musí rys bloudit větším územím. „V Maine bývají samčí teritoria rozsáhlá okolo 27 čtverečných mil (necelých 7000 hektarů) a samičí zhruba 12 čtverečných mil (asi 3000 hektarů),“ uvedl McCollough.

V oblasti státu Meine nyní žije asi 1000 jedinců rysa kanadského. „Populace v této oblasti je nyní na vysokých číslech a má tendenci ještě růst,“ sdělila pro National Geographic bioložka Jennifer Vashon, která se na rysy kanadské specializuje. Výskyt rysů i jeho kořisti, zajíců měnivých, v minulosti klesl kvůli obchodu s kožešinami.

V České republice jsou rysi kanadští k vidění v Zoo Plzeň, Zoo Brno a Zoo Dvorec. V ostravské zoo bylo mezi lety 1998 a 2010 odchováno více než třicet mláďat. Tamní zahrada však s chovem přestala, protože v současnosti tato zvířata již nejsou ve volné přírodě před vyhubením.

V přírodě tato šelma ovládá území až o rozloze 7000 hektarů. | Foto: Wikimedia Commons

Zdroj: National Geographic, Novinky.cz

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..