Zaostřeno na pavouky. Odhalí lupa jejich roztomilost?

Arachnofobie – panická hrůza z pavouků, patří mezi pět nejčastějších lidských strachů. Mnozí lidé propadají panice, jakmile se na jejich stěně objeví třeba jen malinkatý sekáč. Některým jejich odpor nikdy nedovolil prohlédnout si tyto osminohé tvory zblízka. Kdyby to ale zkusili, možná by změnili názor. 

Tento druh patří mezi skákací pavouky. Kredit: ROverhate, Pixabay.com, Simplified Pixabay License

Krásný nebo děsivý?

Pavouk slíďák jižní (Hogna radiata) dokazuje, že by člověk neměl dát na první pohled. Z dálky je to hnědý a relativně ničím výjimečný pavouk. Vyskytuje se například na jihu Evropy a jeho příbuzný slíďák tatarský, který je největším pavoukem Evropy, se vyskytuje i na jižní Moravě.

Slíďák jižní z dálky. Kredit: Yug, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Kouzlo slíďáka lze spatřit teprve až s použitím lupy či macro objektivu. Pavouk je typický rozmístěním očí do dvou řad.

Slíďák vyfocený macro objektivem. Kredit: Thomas Shahan, Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Hvězdy virálních videí

Roztomilosti pavouků si všimli i někteří umělci či autoři internetových virálních obsahů. Na Facebooku se stalo velice populárním video s malým animovaným pavoukem. Série krátkých videí se jmenuje Lucas the Spider. Stejnojmený kanál na YouTube má přes tři miliony odběratelů.

Jak je patrné i z animovaného videa, pavouci jsou roztomilí zejména díky svým velkým očím, které zdobí husté chloupky připomínající řasy. Většina druhů pavouků má osm očí. I přes tak vysoký počet ale většina z nich nemá dobrý zrak. Všechny oči jsou jednoduché, dvě hlavní zabírají pohled dopředu a dalších šest vedlejších poskytuje periferní vidění a další funkce, které ještě nejsou zcela přesně zjištěny. Kromě toho některé lidi fascinuje také pestré zbarvení některých pavouků.

Tento barevný pavouk byl zachycený v zahradě v Mosambiku. Kredit: Ton Rulkens, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0

Jako páv nebo duha

Podobně jako videa s pavoukem Lucasem se stal populárním i tento krátký snímek, na kterém je zachycen pavouk Maratus speciosus. Pochází z australského pobřeží a lidé mu přezdívají pavoučí páv.

Pokud ani po tomto příspěvku nemůžete pavouky vystát, možná vás potěší alespoň pohled na jejich dokonalé pavučiny. Pavoučí vlákno je tak pevné a pružné, že ho lze roztáhnout až do dvojnásobné délky, aniž by se přetrhlo. Navíc v kombinaci s dobrým světlem může vytvořit dokonalou kompozici pro umělecké fotografie.

Pavučina v západu slunce. Kredit: Pixnio, CC0

Zdroj: Biolib.cz, Wikipedia.org

(Zobrazeno celkem 1 126-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..