Novinky

Živoucí fosílie: vychuchol – dávný příbuzný krtků

Published by
Nikola Sedloňová

Představte si zvířátko, které vypadá, jako kdybyste zkřížili krtka, potkana a ptakopyska. Tento živočich skutečně existuje, dostal podivné jméno vychuchol. Zažil už mamuty, jeho existence v současné době je však nejistá. Během 19. a 20. století ho lidé intenzivně lovili pro kožešiny, nyní ho spíše sužuje úbytek jeho přirozeného prostředí, tedy bystřin, jezer a řek. 

Vychuchol povolžský žije ve vodách Uralu, Volhy a Donu. | Zdroj: Wikimedia Commons

Zvířátko s názvem vychuchol se od dob mamutů téměř nezměnilo. Dokazují to nejstarší pozůstatky z období před 30 až 40 miliony let. Do dnešních dnů však přežily pouze dva druhy – vychuchol povolžský a vychuchol pyrenejský. Patří do čeledi krtkovitých. Obě skupiny se zachovaly ve specifické oblasti v Evropě. Zatímco povolžský druh žije v mělkých vodách v oblasti Volhy, Uralu a Donu, vychuchol pyrenejský obývá rychle tekoucí bystřiny a říčky v horách na severu Španělska a Portugalska.

Oba druhy jsou malého vzrůstu, ten povolžský měří okolo 20 centimetrů, pyrenejský zhruba 12. Podobně dlouhé jako tělo má i ocas. Vychucholové se živí vodními živočichy, které vyhledávají pomocí svého dlouhého čenichu. V případě potřeby ho ale mohou využít i k nádechu nad hladinou. K lovu ve vodě mají uzpůsobené i končetiny, mezi prsty jim vyrůstá plovací blána. Ve vodě si hloubí také nory, k čemuž mají na předních končetinách zase velké drápy. Chodby vychucholů začínají vždy ve vodě a vedou vzhůru, kde tito živočichové vychovávají svá mláďata.

 

Čenich vychuchola pyrenejského. | Zdroj: Wikimedia Commons

Nepřirození nepřátelé

Ocas těchto živočichů se na konci rozšiřuje. Právě v tomto místě se nacházejí speciální žlázy, které vylučují pižmo. Díky němu vychucholové téměř nemají přirozené nepřátele, protože se každý touží jejich pachu vyhnout. Právě kvůli pižmu a také kožešině byli však vychucholové téměř vyhubeni.

Pyrenejský druh obývá rychlejší vody bystřin a říček. | Zdroj: Wikimedia Commons

Povolžským vychucholům také velmi přitížilo umělé vysazení amerického norka a ondatry pižmové v  přirozeném prostředí vychucholů. Zatímco norci dokážou jejich pach ignorovat a loví je, ondatra je silnější než oni a vytlačuje je z jejich chodeb. Velký růst populace ondater navíc způsobil to, že vychucholové začali umírat v pastech nastražených právě na ondatry. A samozřejmě ani úbytek přirozeného prostředí, vysušování tůní a regulace sladkovodních toků vychucholům nepomáhají.

Norek americký škodí i vychucholům pyrenejským. Asi více než on je ale ohrožuje budování umělých přehrad a zhoršující se kvalita vody. Jsou totiž velmi náchylní na znečištěné prostředí. Oba vychucholové, povolžský i pyrenejský, tak byli zapsáni do Červeného seznamu ohrožených druhů.

Zdroj: ABC, Zezivotazvirat.blogspot.cz

Nikola Sedloňová

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago