Zoo Dvůr Králové má další mládě guerézy

Na svátek sv. Valentýna se v Zoo Dvůr Králové narodilo již 54. mládě guerézy angolské. Mládě s celou skupinou můžete vidět v Pavilonu goril.

gueréza angolská

Několikadenní mládě s matkou | Kredit: © Simona Jiřičková

Mládě se narodilo samici Viktorii a samci Dardějovi. Darděj, původem z plzeňské zoo, přišel do královédvorské zoo v roce 2012 z Bratislavy. Za tu dobu se stal otcem celkem pěti mláďat. Pro Viktorii to je třetí mládě.

Chov gueréz angolských v Zoo Dvůr Králové začal v roce 1988, kdy byl dovezen první pár z odchytu v Africe. Od té doby je zoo chová a úspěšně množí. Královédvorská mláďata dala základ téměř všem chovům v evropských zoo. Sama má největší skupinu těchto černobílých primátů v Evropě. Skupina se skládá z chovného samce Darděje, samic Vereny a Viktorie a různě starých mláďat.

gueréza angolská

Starší mládě se samicí Verenou | Kredit: © Michal Peterka

Guerézu angolskou můžete najít i v plzeňské zoo. Chovnou skupinu si můžete prohlédnout v dolní části zahrady, kde tito primáti žijí společně s hrošíky liberijskými a pelikány. Dříve byly guerézy angolské chovány i v Jihlavě a Bratislavě.

gueréza angolská

Sněhobílé mládě s matkou Viktorií | Kredit: © Simona Jiřičková

Gueréza angolská (Colobus angolensis palliatus) je černobílý primát z čeledi kočkodanovitých, vyskytující se v západní Africe. Živí se různými listy či plody. Žije v malých skupinách, obvykle ve složení samec, několik samic a mláďata různého stáří. Samci většinou utvářejí mládenecké skupiny. Mláďata gueréz se rodí sněhově bílá a až za několik měsíců jejich srst získá klasické zbarvení. V zoologických zahradách lze častěji spatřit guerézu pláštíkovou (Colobus guereza).

Zdroj: http://www.zoodvurkralove.cz/cs/

(Zobrazeno celkem 426-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..