Podvečerním vypuštěním do vlastní ohrady skončil náročný transport čtyřleté samice zubra Karly do ZOO Tábor, která se stala jejím novým domovem. Do Tábora, odkud pochází její rodiče, přijela z hodonínské zoo po několikahodinové cestě. V táborské zoologické zahradě by se měla stát základem nového stáda.
„Cesta proběhla bez problémů podle plánu. Do Tábora jsme dorazili dokonce o něco dříve. Zubří samice si už zvyká na nový výběh, který má zatím celý jen pro sebe,“ podotkl krátce po vypuštění zubra do ohrady zoolog ZOO Tábor Ondřej Kott.
Narození po smrti otce
Karla se na jihu Moravy narodila zubřímu páru Karlovi a Tamaře, kteří se do Hodonína dostali před čtyřmi lety právě z táborské zoologické zahrady. Životní cesta samičky, která letos v říjnu oslavila své čtvrté narozeniny, se zkomplikovala ještě před jejím narozením. Neobvyklé bylo už to, že se narodila čtrnáctileté jalovici. Zubři bývají březí většinou mnohem dříve.
Stáří prvorodičky se nakonec ukázalo jako zanedbatelný detail. Zubří sudičky totiž pro nový přírůstek přichystaly jiný osud podobající se příchodu na svět uherského a českého krále a vévody rakouského Ladislava Holce z rodu Habsburků, známého pod přízviskem Pohrobek. Stejně jako on se také Karla se narodila až po smrti svého otce. Krátce po této smutné události si pracovníci hodonínské zoologické zahrady všimli, že se samici Tamaře zvětšuje břicho a také více jí. V říjnu pak vedle ní našli zdravé mládě, které se tak stalo posmrtným dárkem od zubra Karla. I proto nese jeho jméno.
Obnova téměř vyhubené zubří populace
Evropský příbuzný severoamerického bizona, zubr, byl po staletí vládcem českých lesů. Během středověku ale lidé zubry vyhubili. V 16. století se sice arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský pokusil zubry vypustit do lesů na Brandýsku a Křivoklátsku, ale tato snaha nebyla úspěšná. Odhaduje se, že na českém území zubr vyhynul v 18. století. Zubr jako živočišný druh přežil pouze díky chovům v zajetí. Stalo se tak opravdu na posledních chvíli, protože ve dvacátých letech minulého století evidovali ochranáři posledních 54 jedinců zubra.
Díky propracovanému systému odchovu a rozmnožování počet zubrů postupně opět rostl až na současných několik tisíc. V posledních letech se i díky těmto úspěchů stal zubr jedním ze symbolů záchrany původních druhů starého kontinentu. Na vrácení těchto majestátních tvorů do české přírody se podílí také ZOO Tábor, která společně se svým generálním sponzorem firmou EKOSPOL dlouhodobě podporuje společnost Česká krajina. I díky této podpoře mohli zoologové tuto neděli vypustit na pastviny bývalého vojenského prostoru Milovice prvních sedm zubrů ze tří polských rezervací.
Budoucnost zubrů v ZOO Tábor
Dnešní transport, stejně jako víkendový příjezd zvířat z Polska, je jen začátkem vzájemné spolupráce. „Naše zoologická zahrada se specializuje na chov ohrožených zvířat. Umožnit návrat zubra do volné přírody v České republice je proto pro nás naplněním jednoho z hlavních poslání ZOO Tábor. Samice Karla by se měla stát základem nového stáda, které bychom v Táboře rádi založili. V budoucnu bychom chtěli odchovávat zvířata, která by bylo možné vypustit do volné přírody,“ prohlásil ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Táborská zoologická zahrada bude při tomto odchovu spolupracovat právě se společností Česká krajina.
Prohlédnout si nový přírůstek na vlastní oči mohou návštěvníci už tento víkend, kdy budeme mít otevřeno od 9:00 do 16:00. Celý prosinec nás můžete navštívit každý víkend ve stejný čas. Mimořádně návštěvníky přivítáme také v pátek 25. prosince a první den příštího roku, tedy v pátek 1. ledna 2016. I v tyto dny bude otevřeno od 9:00 do 16:00.
Zdroj: Filip Sušanka, ZOO Tábor